HUISZWALUWEN ONDER DE DAKGOOT VAN DE ST. JOSEPH BASISSCHOOL TE GRAUW Afgelopen zomer werd ik opgebeld door een ambtenaar van de gemeente Hulst. Hij deelde mij mede dat men van plan was om een schoolgebouw te slopen, maar dat men bij de voorbereidende werkzaamheden een 20 tal Hulszwaluwnesten over het hoofd had gezien. De sloper (Kolijn) had deze nesten tijdens een inspectie voor de aanvang van de werkzaamheden wel gezien en had de gemeente Hulst te kennen gegeven het gebouw niet te willen en te mogen slopen indien er bewoonde nesten van zwaluwen aanwezig waren. In het kader van de flora en faunawet is het zelfs verboden om dieren te verstoren tijdens de broedperiode. De Huiszwaluwpopulatie gaat bovendien erg snel achteruit, het was dus een goede actie van de sloper de relatief grote kolonie niet te willen verstoren. De gemeente wilde dit probleem graag in overleg met deskundigen van de vogelwerkgroep van de Steltkluut oplossen. Na een bezoek ter plaatse werd inderdaad geconstateerd dat er een twintigtal bewoonde nesten aanwezig waren. Op dit moment was het slopen van het gebouw geen optie. Bij bouwprojecten zit men meestal vast aan een strakke planning die in een bestek (opdrachtbeschrijving) wordt afgesproken. Verschillende bedrijven zijn van elkaar afhankelijk want je kan niet met de bouw beginnen als het nog niet gesloopt is. Al met al een vervelende situatie. In overleg werd besloten om na de bouwvak nogmaals te gaan kijken wat de stand van zaken was. In tussentijd hadden meerdere mensen vernomen dat de sloopwerkzaamheden werden uitgesteld door de aanwezigheid van zwaluwen en was het in de pers in actie gekomen. Enkele dagen na een publicatie in de krant werd ik gebeld door medewerkers van het Adviesbureau voor zwaluwen (op non-profit basis). Deze waren bezorgd over de gang van zaken. Na enige uitleg (dat de Steltkluut er bij betrokken waren) had men meer vertrouwen in de goede afloop. Bij een inspectie half augustus bleek dat er nog Door: Alex Wieland een vijftal bewoonde nesten waren. Door het af en aanvliegen van de oude vogels kon geconcludeerd worden dat er jongen aanwezig waren. In de andere nesten waren de jongen uitgevlogen. Normaal gezien beginnen de vogels in deze tijd van het jaar niet meer opnieuw met broeden, maar je weet natuurlijk maar nooit. Tijdens de volgende weken bleek dat er nog 3 nesten waren met ongeveer even grote jongen die reeds met hun kopjes voor de ingang van het nest zaten (ze zijn dan bijna vliegvlug). Besloten werd om de laatste dag van augustus nogmaals de nesten te controleren op jonge vogels en dan zou per 1 september gestart kunnen worden met de sloopwerkzaamheden. Eventuele bijna vliegvlugge jongen zouden tijdelijk in een open nestkast geplaatst worden tegen een nabijgelegen gebouw. Deze methode is al vaker succesvol gebleken bij reddingsacties bij afgevallen nesten. Tijdens deze controle bleek dat er nog 3 nesten met jongen waren. Bij een inspectie van het nest vlogen de jongen weg op het moment dat ik met mijn hand het nest wilde inspecteren. Het ging dus om jongen die net konden vliegen maar toch nog regelmatig terugkeerden naar het nest om uit te rusten. Dit was op zondag. Op maandag is begonnen met de sloop van de achterzijde en op dinsdag is de gevel met de (lege) zwaluwnesten gesloopt. Naar verwachting konden de laatste jongen goed genoeg vliegen. In tussentijd zijn door het Adviesbureau voor zwaluwen de bouwtekeningen opgevraagd van de nieuwe school. Zij hebben suggesties gegeven om met enige aanpassingen wat overstekken (richels) te maken waar de zwaluwen in de toekomst onder kunnen broeden. Met wat kunstnesten kunnen ze worden gelokt. Hopelijk verloopt de bouw van de school voorspoedig zodat de leerlingen van Graauw er snel gebruik van kunnen maken. We hopen natuurlijk ook dat er goede broedmogelijkheden zullen ontstaan voor de Huiszwaluwen. De gemeente Hulst is in ieder 7

de Steltkluut | 2002 | | pagina 9