worden en ingepast in het te creëren landschap. Grondverzet Het terrein, gelegen tussen het bestaande bos en de Eerste Verkorting, is van nature een laag en nat terrein. Vanouds werd het terrein beheerd als grasland gebied. Door de hoogte verschillen in het terrein was het een geschikt gebied voor veeteelt. In droge tijden was er voor het vee voldoende voedsel in de laag gelegen delen van het terrein en andersom op de hoge gelegen delen van het terrein in een natte periode. De bestaande hoogte lijnen blijven zo veel mogelijk behouden en kunnen plaatselijk versterkt worden. In een deel van het boscomplex heeft een ontgronding plaatse gevonden ten behoeve van de aanleg van wegen in het verkeersveiligheidsplan de ruit van Axel. Na de zandwinning is het ontstane gat niet opnieuw opgevuld. Hierdoor is een kunstmatige kreek ontstaan. De oevers zijn aan de oostzijde langzaam glooiend gemaakt. Er is ook voor gepleit de oevers en randen langs de oevers zo weinig mogelijk terug op te hogen waardoor natte oevers konden ontstaan met name bij hoge waterstanden. Deze situatie zal de ontwikkeling van het bos daar specifiek beïnvloeden. De kunstmatige kreek zorgt ook voor een ecologische verbinding tussen het Hulsterszijkanaal/Axelsekreek en de Fortroute/ Konijnenputten. Nieuwe landschapselementen De bestaande drinkputten blijven gehandhaafd en rondom zal spaarzaam bomen of struiken worden ingeplant, omdat bladderen en veel schaduw niet gunstig zijn voor de levensgemeenschap in drinkputten. De drinkputten in combinatie met de diepere kreek geeft een hogere soortenrijkdom ten aanzien van flora en fauna. Op het siibdepot is gepleit voor een vleermuisbunker. Echter hiervoor was geen geld beschikbaar via de landinrichting. Wel zal er op de oost oever een Oeverzwaluw wand worden aangelegd. Over de inrichting van het bos complex is behoorlijk gesteggeld. Dienst Landelijk Gebied heeft, namens de commissie, een landschapsarchitect de opdracht gegeven een inrichtingsplan te ontwerpen. Dit plan werd niet met enthousiasme door het natuurbeschermingslid van de commissie ontvangen. Er is veel kritiek op het plan geweest en de Steltkluut heeft ook met klem geadviseerd het inrichtingsplan drastisch te wijzigen. Echter ons advies is maar magertjes opgevolgd. Vanaf de kreek zal van nat naar droog een opgaand bos komen. In het bos loopt een padenstelsel voor wandelaars. Er is ook een ruiterpad gepland. De meeste kritiek was met betrekking tot de aanleg van een boomweide, bestaande uit populieren, die oostelijk van het bos wordt aangelegd. Er is gepleit voor een andersoortige overgang van het opgaande bos naar een halfgesloten bos die voornamelijk bestaat uit struiken afgewisseld met open onbeplante delen. Hiermee werd gehoopt meer biodiversiteit aan het gebied te geven. Voorst zijn enkele ontwateringsgeulen in het bos complex gepland, die het mogelijk maakt van oost naar west door het bos te kijken maar die ook voor ontwatering van het bos zorgt. De gemeente Axel uitte enthousiasme om op de kreek waterrecreatie mogelijk te maken en een strandje aan te leggen ten behoeve van zwemmende en zonnebadende recreanten. Tot slot is er een beplantingsvrije strook van 20 meter gepland daar waar het bos grenst aan landbouw percelen. Er is door de natuurbescherming gepleit om bestaande houtopstanden, met name het bosje op het siibdepot, te behouden. Dit bosje is nu ongeveer 5 jaar oud en is op een rug van het depot gelegen. De bodem van het depot is voedselrijk en droger dan de rest van het gebied. Beplantingen Dit voorjaar zullen vrijwel alle bomen en struiken gepland worden terwijl op dit moment de laatste voorbereidingshandelingen plaatsvinden. Men heeft de keuze uit een heel scala aan soorten bomen en struiken. Elke soort trek zijn eigen organismen. Omdat de commissie ten aanzien van boomweide niet op andere gedachten kon worden gebracht is door mij gepleit om de soortkeuze te wijzigen van Populier naar Notenboom. In het dichte bos kiest men voor de duurzame soorten. De hoofdsoorten zijn Eik en Haagbeuk en een subsoorten als Berk, Es en Tamme Kastanje en onder begroeiing soorten als Hazelaar en Cornoelje. In het natte gedeelte zullen soorten als Wilg, Els en Zwarte Populier het goed doen. In het hakhoutbosje staat hoofdzakelijk 11

de Steltkluut | 2003 | | pagina 13