Schietwilg. De voorkeur gaat uit naar inheemse soorten van autochtoon plantgoed, hieraan is voldaan door de commissie. Recreatie en natuur Natuurlijk zullen zoveel mogelijk mensen moeten kunnen genieten van het natuurschoon in en rond het bos. In het terrein zal een padenstelsel worden aangelegd die de diversiteit van het bos optimaal in beeld brengt. Van nat, langs oevers, naar droog, over bospaden door een gesloten bos naar een deel van het bos. Een drinkput, de vleermuisbunker en de oeverzwaluw wand moeten vanaf het pad te bezichtigen zijn. Een observatiehut (of gluurmuur) moet het zicht geven op een ondiepe oever en de Oeverzwaluw wand. Een educatiebord geeft informatie over wat er allemaal te zien is. Een speelweide met een extensief gemaaide vegetatiestrook. Natuur is het hoofddoel van het gebied met een hoge recreatieve waarde. Wij willen immers vooral wandelen en van de rust genieten na een week van jachtig leven en presteren. Een trimbaan en een ruiterpad kunnen ook tot de mogelijkheden behoren. De ontsluiting van het dorpsbos is via het bestaande dorpsbos nabij de ijsbaan en noordelijk via de Sportlaan en via de toekom stige parallelweg langs de Langeweg. Voor wandelaars heeft de ontsluiting via het bestaande dorpsbos naar het Golfbos de voorkeur zodat men in het bos kan blijven wat visueel aantrekkelijker is. De financiering voor een aantal elementen is nog een probleem. Een vleermuisbunker, gluurmuur en een educatiebord kost geld. De landinrichtingsdienst en ook Staatsbosbeheer heeft daar geen budget voor. Wellicht kan in de nabije toekomst eens een voorstel aan onze nieuwe gemeente Terneuzen gedaan worden om hierin te voorzien. (Het Bezoekerscentrum De Watertoren Axel' is een mooie plaats als informatiepunt over het totale gebied.) Aansluiting op bos zuidelijk van Langeweg Het terrein heeft noordelijk aansluiting met het Hulsterszijkanaal. Westelijk grenst het gebied aan het bestaande Axelsebos. Door bestaande groenstroken en watergangen is het nieuwe boscomplex verbonden het bestaande bos en het kanaal. Dit maakt de uitwisseling en verspreiding van flora en fauna mogelijk. Zuidelijk van het Golfbos, over de Langeweg is een bos van Staatsbosbeheer gelegen. De Rijkswaterleiding loopt van de Kleine Axelsekreek tot aan de Konijnenputten. Een betere verbinding van het Golfbos naar het Staatsbosbeheer bos, ter hoogte van de camping van den Hamer, is wenselijk. Inmiddels liggen daar nu vier stroken asfalt tussen (voor een loopkever niet makkelijk te nemen barrière). Gedacht zou kunnen worden aan de mogelijk heid om via een buis onder de Langeweg zoogdieren en amfibieën van het een naar het andere gebied te laten lopen. Beheer Ten aanzien van het beheren van een bos zijn verschillende optie mogelijk. Interessant is een zo goedkoop mogelijk beheer. In een bos waar naast natuur ook recreatie een belangrijke functie heeft, moeten de paden onderhouden worden. Twee maal maaien per jaar zal voldoende zijn. Het verdient de voorkeur de paden niet te breed te maaien zodat aan beide zijden van het pad een vegetatiestrook ontstaat. Deze strook zou een maal per jaar gemaaid kunnen worden, dit ten gunste van insecten. In delen van het bos zou een extensieve begrazing kunnen plaats vinden door bij voorbeeld enkele schapen of runderen. Een deel van de boomweide en de beplantingvrije zones aan de oostzijde van het Golfbos lijkt een goede plek. In het dichte bos is weinig onderhoud nodig. De natuur kan daar zijn gang gaan. Dit geldt ook voor het bos op en langs de natte oevers. In het hakhout bos zullen van tijd tot tijd delen geveld moeten worden zodat in het hakhoutbos verschillende stadia ontstaan. De vellingen vinden eens in de twintig jaar plaats. De Oeverzwaluwwand moet zo nodig jaarlijks vroeg in het voorjaar worden afgestoken zodat de verweerde wand weer stijl wordt. De kleine drinkputten zullen wanneer nodig onderhouden worden. Dit onderhoud is extensief. Onderzoek Er ontwikkelt zich een nieuwe levensgemeenschap maar ook het bestaande bos heeft invloed op het nieuwe. Ik wil graag gegevens van flora en fauna van dit gebied verzamelen en de ontwikkeling van het totale 12

de Steltkluut | 2003 | | pagina 14