leveren door hun erf of terrein streekeigen in te richten. Ook instanties (bedrijven, gemeenten, waterschap en terreinbeherende instanties) die grond beheren in het buitengebied worden gevraagd om mee deel te nemen aan biotoopverbetering voor de Steenuil. Zo ontstaat er niet alleen een aantrekkelijk leefgebied voor de Steenuil maar ook voor andere diersoorten en de mens. Het aanplanten van enkele knotwilgen is een goedkope en makkelijke manier om een eerste aanzet te geven tot biotoopherstel. Knotwilgen worden door Stichting Landschapsbeheer Zeeland gratis beschikbaar gesteld. Ook andere streekeigen beplanting (bomen en struiken) en hoogstamfruitbomen kunnen besteld worden via Landschapsbeheer Zeeland. In enkele regio's in Zeeuws-Vlaanderen bestaat de mogelijkheid om met een subsidie het erf "streekeigen" in te richten. Er kan subsidie worden verstrekt voor de aanplant of aanleg van landschapselementen als hagen, bomen, hoogstamfruitbomen en drinkputten. Voor andere regio's wordt een projectaanvraag hiervoor ingediend. Indien landschapselementen in een VOL (Vergoeding Overeenkomst Landschapselementen) opgenomen worden, kan een onderhoudssubsidie verkregen worden. Informatie over het "streekeigen" inrichten van het erf en de VOL kunt u krijgen bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Uit de subsidieregeling Soortenbeleid van de provincie Zeeland (bedoeld om maatregelen voor bijzondere soorten in Zeeland uit te kunnen voeren) zijn 25 nestkasten voor Steenuilen in Zeeuws-Vlaanderen beschikbaar gesteld. Deze nestkasten kunnen opgehangen worden in gebieden die in principe geschikt zijn als leefgebied, maar waar het ontbreekt aan een nestplaats. Dit kan bijvoorbeeld zijn omdat de knotbomen nog niet geschikt zijn. Pas na ongeveer 20-25 jaar ontstaan er in de knotwilgen holtes waar de Steenuil in kan broeden. Bij andere boomsoorten duurt dit nog langer. De nestkasten bieden dan een prima broedgelegenheid en zorgen ervoor dat de Steenuilpopulaties op elkaar aansluiten. Zo blijft uitwisseling tussen de verschillende gebieden mogelijk en blijft de populatie gezond. Met name in de aangegeven gebieden (zie kaart) is het aanbieden van alternatieve broedgelegenheid in de vorm van een nestkast gewenst. Nestkasten zijn aan te vragen bij Alex Wieland. Een bouwtekening van een nestkast is terug te vinden op de website www.steltkluut.nl (onderdeel projecten, steenuil). De nestkasten bieden tevens de mogelijkheid om allerlei andere onderzoeken uit te voeren die bij kunnen dragen aan meer informatie over de Steenuil in Zeeuws-Vlaanderen en dus ook aan een betere bescherming. Denk hieraan bijvoorbeeld aan voedselonderzoek (verzamelen braakballen), etc. Mensen die mee willen helpen bij het controleren van de nestkasten en de coördinatie hiervan kunnen contact opnemen met Alex de Smet. Alex de Smet Karei Doormanlaan 40 4535 BR Terneuzen 0115-695890 birdtree@zeelandnet.nl Alex Wieland Stichting Landschapsbeheer Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes 0113 230936 bestellen knotwilgen: alex. wieland@slz.landschapsbeheer.nl 14

de Steltkluut | 2003 | | pagina 16