w W jp® blad gezeten heeft zie je dan een litteken. Uit de okselknoppen komen weer nieuwe blaadjes te voorschijn. Zijknoppen die niet uitlopen worden slapende knoppen genoemd. Deze lopen pas uit als de hoofdknop verloren is gegaan. De knoppen van de paardekastanje zijn heel groot en kleverig. Wanneer ze opengaan komt er een heleboel pluis te voorschijn. Alle blaadjes en bloemen zitten daar onder. Bij het groeien duwen ze het pluis opzij en schuiven langs de taaie plakkerige schubben, zonder beschadigd te raken. Net als de Paardekastanje heeft de Gewonen esdoorn een heleboel knopschubben. De eerst nog mooie groengele schubben worden van hun plaats gedrukt door het groeiende binnenste van de knop. Als de blaadjes te voorschijn zijn gekomen vallen de schubben af. Het jonge blad is nog licht groen van kleur. Wilgen hebben maar een knopschub. Deze scheurt als de knop zwelt. Eerst gaat hij los aan de binnenkant. Het bloemetje ofwel 'katje' barst er als het ware uit. Hoewel de knoppen lijnen hebben scheuren ze hier niet langs open. Elzen zijn grappig om open te zien gaan. Knoppen van elzen zijn al anders dan anders Boswilg C,>' door hun karakteristieke kantige vorm, steel en paarse kleur. De banaanvormige knoppen openen zich nogal eens anders dan verwacht. Bij de meeste bomen verschijnt het groen uit de knop aan de bovenkant door het schuiven. Maar bij de els wil de knop nogal eens langs onder openschieten. Als de druk binnenin groot genoeg is, scheurt de bovenste knopschub los aan de steel van de knop. Deze klapt dan omhoog en wordt verder weggedrukt naarmate het binnenste groeit. Prachtig om te zien is de Zoete kers als deze in bloei komt. Het schuiven duurt lang, maar als er eenmaal een stukje groen of wit van een bloemetje verschijnt, gaat het razendsnel. Uit een knop verschijnen soms wel 5 bloemetjes. Het is eigenlijk best gek dat er zoiets moois uit zoiets kleins kan komen. Wel jammer dat die fris groene pas ontvouwde blaadjes zo snel groot en donkergroen zijn. Literatuur: -Bossier e.a. 1994. Moderne Plantkunde. Uitgeverij van Lier; -Janssen, M. en Slagter, D. 1990. De knoppentabel. Jeugdbondsuitgverij, Utrecht. 'fc L& I i&ir //.- Ti< 1 3 J1. Zwarte els u 17

de Steltkluut | 2003 | | pagina 19