NATUURKALENDER het fenologische waarnemingsnetwerk van Nederland KIJK EENS NAAR HOMMELS Het project 'De Natuurkalender' is in 2001 van start gegaan op initiatief van Wageningen Universiteit en VARA's Vroege Vogels en wordt mede mogelijk gemaakt door een aantal organisaties en bedrijven, ledereen kan waarnemingen doen voor dit project. Het project probeert inzicht te krijgen in de gevolgen van klimaatsverandering voor planten en dieren, en hiertoe willen we zoveel mogelijk fenologische gegevens van vogels, planten en vlinders verzamelen. Hierbij gaat het dus om eerste data waarop trekvogelsoorten weer terug zijn en eerste bloeidata van planten en eerste waarnemingen van vlinders. Via het VARA radioprogramma Vroege Vogels heeft men al een aantal waarnemers geworven, en dit wil men nog verder uitbreiden. Aan de Steltkluut is gevraagd of onze leden deze fenologische waarnemingen ook aan de Natuurkalender willen doorgeven. Ook waarnemingen uit het verleden zijn welkom. Waarnemingen kunnen via de website: www. natuurkalender.nl doorgegeven worden. Hier worden ze direct gevisualiseerd op een kaartje van Nederland. De waarnemers worden via verschillende manieren op de hoogte houden van de ontwikkelingen en de resultaten van De Natuurkalender. Het VARA-radioprogramma Vroege Vogels speelt hierin een belangrijke rol. Vroege Vogels wordt elke zondagmorgen van 8:05 tot 10:00 op radio 1 uitgezonden en zal een jaar lang elke week aandacht besteden aan De Natuurkalender. In 1994 organiseerden de KNNV en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuustudle (NJN) een waarnemingsactie onder dezelfde naam. Dat leverde toen veel gegevens over hommels op. Door de atie te herhalen hopen we nog meer over deze bijzondere insecten te weten te komen. Over hommels Hommels zijn insecten die een grote rol spelen bij de bestuiving van veel planten, zowel wilde als cultuurplanten. Ze behoren tot de bijen, hebben ook vier vleugels en leven in kolonies van 50 tot wel 600 individuen. Hommels verzamelen nectar en stuifmeel voor de larven. De koningin legt de eitjes en de werksters halen voedsel en verzorgen het broed. De koninginnen, groter en dikker dan de werksters (zie maatstreepjes), komen uit hun winterrustplaats zodra het lente wordt. Hommels kunnen hun lichaamstemperatuur van 30 tot 32 graden op peil houden. Hommels kunnen steken, maar dat doen ze zelden, alleen in geval van nood. Inbrekers Wanneer hommels niet met hun tong bij de nectar van diepe bloemen kunnen komen, bijten ze soms een gaatje opzij in de bloem om 'in te breken'. Soms bezoeken ze een bloem waarbij ze een 'buzzend' geluid maken. Dat is een stevig trillen om het stuifmeel los te krijgen en het daarna te verzamelen. Hommels vervoeren het stuifmeel, dat ze tot klompjes vormen, naar het nest. Dat doen ze in speciale korfjes in het tweede deel van hun achterpoot. Dit deel is glimmend en hol en omgeven door stugge, naar binnen gebogen haren en met één centrale haar, zodat het klompje er niet uit kan vallen. Soorten hommels Er zijn 6 algemene soorten hommels. Hieronder staat een korte beschrijving en afbeelding van de soorten. Laat u niet teveel leiden door de namen van de hommels: de akkerhommel en de steenhommel kunnen allebei in uw tuin voorkomen. Waarnemingen melden Waarnemingen kunt via de website: http://www. knnv.nl/hommels/invoer.htm aan ons doorgeven, maar er is ook een leuke zoekkaart gemaakt. U kunt deze bestellen bij KNNV, Oudegracht 237, 3511 NK Utrecht. 18

de Steltkluut | 2003 | | pagina 20