RODE LIJST Paddestoelen nieuws: Door L. Noens Aan het behoud van de in de Rode Lijst opgenomen paddestoel soorten zal, indien nodig is, door middel van praktische beschermingsmaatregelen, onderzoek en voorlichting, bijzondere aandacht worden gegeven. Aangezien er 1655 soorten paddestoelen in de Rode Lijst staan, wordt zij in tegenstelling tot de rode lijsten van andere dier - en plantensoorten NIET in de Staatscourant gepubliceerd. Wel ligt de Rode Lijst Paddestoelen ter inzage bij de bibliotheek van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in Den Haag. Was getekend, De Minister van L.N.V. J.J. van Aartsen. (Uit de Staatscourant van 1996, nr. 219/pag. 8) Een beetje vreemde melding in de Staatscourant. Zoveel plaats kunnen die 1655 namen toch niet innemen in normale drukletter? Blijkbaar weet dit Ministerie geen raad met deze geheimzinnige organismen. Totale kennis ontbreekt! Wat het Ministerie niet weet publiceert men ook niet, zo simpel is dat. Aanpassingen Eigenlijk wordt deze lijst bijna continu aangepast, door de schuld van de paddestoel karteerders en andere figuren milieu pieven, weersinvloeden en dergelijke. Het ministerie heeft weinig of geen vat op deze toestanden. Het gebeurt gewoon. Als je de lijst inziet blijken er voor Nederland een aantal soorten in te staan die al jaren verdwenen zijn en eigenlijk sommige zeldzame soorten staan er gewoon niet in. Wie gaat er nu niet bestaande (uitgestorven) soorten beschermen? Soorten die er wel in staan maar dikwijls worden gevonden worden geschrapt, want het qaat prima met die soort maar voor hoe lang? Zin en onzin Persoonlijk heb ik mijn bedenkingen over zulke toestanden en wie beschermt wat? Regelmatig kom ik Rode Lijst paddestoelen tegen, maar ik heb nog nooit iets of iemand hier bij gezien die dan 'het' beschermt omdat 'het' bijvoorbeeld kwetsbaar is of bedreigd wordt. Van bedreiging gesprokenSommigen beweren dat bv. De Amerikaanse eik Quercus robut) hier niet thuishoort en dat deze boomsoort aan geen enkele schimmel de kans geeft tot een samenwerkingverband. Het tegendeel is zichtbaar in de Wilhelminastraat te St. Jansteen. Enkele jaren geleden is hier een fietspad aangelegd richting Heikant. De gemeente heeft extra in de buidel getast en heeft een klein rijtje (7 stuks) Amerikaanse eiken gespaard en het fietspad maar een slinger gegeven. De bomen zijn gespaard voor de kettingzaag maar hoe moet het verder? Ze worden aan rechtse kant ('t is te zien hoe je er voor staat) bedreigd door de giftige dampen van de voorbij razende auto's en aan de linkse kant van brommers. Grasmaaiers, blikjes werpende scholieren en kakkende honden aan de voet. Ze worden ook bedreigd door uitdroging door de insluiting aan beide zijden met asfalt en wat te denken van pekel in de winter. Toch hebben deze bomen een aantal partners, schimmels, gevonden om onder deze barre omstandigheden te overleven. Uiteraard zijn het ook schimmels die een bepaalde boomsoort nodig hebben om te kunnen overleven. Eind november 2000 (ook in 2002) staat het hier bezaaid met paddestoelen. Wat is er aan de hand? Er is niets aan de hand. Het is gewoon mooi, of zijn de bomen op hun retour, op sterven na dood.? Komen de paddestoelen tot leven na de vele regen doordat de grond toch een beetje vochtig wordt? De bomen staan kaal dus zullen ze geen vocht meer opnemen en is alle water voor de schimmels. Wat een rijkdom op ca. 150 m2. De met deze bomen samenwerkende paddestoelen zijn de Hebelomas, Vaalhoeden, de amanieten waarvan hier voorkomen de Panteramaniet en de Vliegenzwam resp Amanita pantherina en A. muscaria). Van de Tricholomas (Ridderzwammen) staan hier bijna massaal (T argyraceumde Zilveren ridderzwam, en wel de variant scalpturatum. Ook staat hier Tricholoma argyraceum var. inocybeoides en dit is de bleekbruine gele vorm van de eerst genoemde. Deze vorm komt zeer zeldzaam voor en staat helaas niet in de Rode Lijst en kan dus ook niet beschermd 20

de Steltkluut | 2003 | | pagina 22