worden. Nog zo'n mycorrhiza figuur is de Russula undulata, Zwart purperen russula. Van de saprotrofe, van dood materiaal levende, paddestoelen staat hier de Parelstuifzwam Lycoperdon pedatum), de Vroege bekerzwam Peziza vesiculosa), de Zwartwitte veldridderzwam Melanoleuca polioleuca slde Gazonvlekplaat Paenaolus foenisecii), het Geelbruine mosklokje (Galerina hypnorum), de Paarse schijnridderzwam (Lepista nuda) en een nog onduidelijke Gordijnzwammen familie. Tot nu toe is er nog niets aan de hand maar het ergste komt nog. Hier staat zomaar tussen het gras Honingzwam Armillaria mellea) en deze staat hier niet om het aanwezige gras op te eten maar hier zitten nog van de bomen afgekapte en beschadigde wortels in de grond. Deze honingzwammen familie zal langzaam, maar zeker, de voor de kettingzaag gespaarde bomen opeten Van de ene kant heeft het eigenlijk geen zin om op deze manier de bomen te sparen en van de andere kant is het leuk geprobeerd. Wie beschermt de 'bedreigde' paddestoelen die door deze bomen te sparen tevoorschijn komen? Ik denk, ik weet het wel zeker, dat het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij hier geen weet van heeft wat hier onder de grond plaatsvindt. Het is hier oorlog onder de grond. Om dit op te lossen moet je bij een ander ministerie zijn en dan komen er zeer waarschijnlijk weer 'kamervragen' enz. enz. Oppassen Als particulier moet je toch oppassen als je een kapvergunning gekregen hebt om bijvoorbeeld kaprijpe populieren te rooien. De enkele door de bliksem getroffen, beschadigde, bomen met Fomes fomentarius, de Echte tonderzwam, zijn het probleem niet. Het dikke takken materiaal levert gevaar op. Na een jaar zit hier zeker Schizophyllum commune en Coriolopsis trogii, resp. het Waaiertje en de Bleke borstel kurkzwam op. Beiden, Rode Lijst paddestoelen, niet zo'n geweldig mooi uiterlijk maar toch Schitterende Wollige bundelzwam, Pholiota populnea, ook een liefhebber van dik hout net zoals de Oesterzwam, Pleurotus ostreatus. Vooral de Wollige bundelzwam staat in de kijker. Als er geen populier meer wordt gerooid krijgt deze zwam het moeilijk en zal een Rode Lijst soort en beschermd worden. Dus bomen kappen en alles zo snel mogelijk afvoeren cq laten verdwijnen in de alles brander of open haard en zeker niet laten liggen. Geen dun houtmateriaal ter plaatse verbranden want er kunnen brandplek paddestoelen verschijnen die op hun beurt weer in de Rode Lijst staan en die danWaar zijn we eigenlijk mee bezig? Paddestoel karteerders In zekere zin zijn de paddestoel karteerders verantwoordelijk voor een Rode Lijst samenstelling. Hoe minder karteerders er op pad gaan des te groter de lijst dus, ook hoe meer des te kleiner de lijst zal worden. De kans dat er dan meer paddestoelen worden gevonden is wel zeker, maar dan moet ook het klimaat meewerken. Het klimaat is weer afhankelijk van het milieu dat weer afhankelijk is van de mens die weer afhankelijk is....(dit mag jezelf invullen) Alternatief Ik hoor net op de radio (gedateerd) dat er druk gezocht wordt, na de mislukte milieu conferentie, naar alternatieve energie opwekking. Land, dat toch voor de landbouw waardeloos geworden is door allerlei overschotten in deze sector, beplanten met hout wat natuurlijk snel moet groeien en dit dan als snipperhout gebruikt om de elektriciteit centrales te laten draaien. Laat het Ministerie van L. N. V. maar drie keer nadenken voor men er aan begint. Voor je het weet staan er op deze akkers Rode Lijst paddestoelen die je in hun biotoop niet mag verstoren en daaaaag schone energie opwekking. Het zal wel bij gewone aandacht blijven. Aandacht Belangrijke knelpunten voor paddestoelen in Nederland zijn vermesting, verzuring, verdroging, biotoopverlies en een niet mede op de paddestoelen gericht beheer. Maatregelen zullen moeten worden genomen op het gebied van het milieubeleid en daarnaast via het gebiedenbeleid, vooral via realisering van de Ecologische Hoofdstructuur. Bovendien zijn er specifieke maatregelen nodig voor bepaalde groepen paddestoelen, zoals het locaal verwijderen van strooisel in bossen, verschralend beheer in wegbermen met bomen en het creëren van nieuwe leefgebieden door natuurontwikkeling. (Aldus de Toelichting op de Rode Lijst)

de Steltkluut | 2003 | | pagina 23