Gestart met 8 leden en inmiddels gegroeid tot een groep van 15 leden, waarvan 13 actief ofwel regelmatig bij activiteiten aanwezig. Om de groep nog meer te laten groeien moet er meer aan promotie gedaan worden (via de Steltkluut posters op scholen). Er komen in het nieuwe jaar wel weer enkele Stekkertjes bij de groep. Er zijn verschillende bijeenkomsten geweest, elke maand één: Plannen van de excursies, amfibieën inventariseren, vogels kijken, strand en kust, bodemorganismen, paddestoelen, bosbeheer en knotten. Traditie: Nieuw: pannenkoeken en uilenballen Oud: (vleer)muizenkamp en Seaftinghe tocht Het kamp vond plaats in Braakman Noord aansluitend op het Stekkertje kamp en in combinatie met een cursusbijeenkomst van de IVN natuurgidsen cursus. Op deze manier moesten de vallen maar een keer worden uitgezet en opgeruimd. Contact gelegd met Vroege vogelclub en er worden contacten gelegd met de Belgische NJN om eventueel activiteiten te delen en samen op kamp te gaan. Een steeds terugkerende activiteit is het maken van het excursierooster. In totaal vonden er dit jaar 12 activiteiten plaats, met een gemiddeld aantal deelnemers van 7. De Vlaamse Gaai heeft twee keer met een stand gestaan en wel op de kinderboerderij Terneuzen en de Natuur- en milieumarkt in Axel. De leden hebben zelf in de stands gestaan. De leden ontvangen 4x per jaar hun blad De Vlaamse Gaai naast de Steltkluut. De momenten waarop ze een Vlaamse Gaai krijgen loopt gelijk met die van 't Stekkertje. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de leden zelf voor het blad zouden gaan zorgen. Daar kwam weinig van terecht. De inbreng van de leden groeit nu wel. Misschien dat ze het in de toekomst wel geheel zelfstandig kunnen. Twee van de leden fotograferen veel en zetten hun plaatjes in het blad of op de website van de Steltkluut. Het was de bedoeling de begeleiding af te bouwen tot een min of meer zelfstandige groep en daarbij de begeleiding te verdelen over twee personen. Helaas is het bij één persoon gebleven. Het blijkt toch nodig dat er iemand is die de grote lijnen uit zet. Het regelen en volgen van een excursie die door iemand anders wordt gegeven kan de groep zelfstandig, net als het bijeenbrengen van deelnemers. Bij excursies en kampen wordt ook een beroep gedaan op andere Steltkluutleden. Er zijn plannen voor aanschaf van materiaal, m. n. naslagwerken en determinatietabellen. Het idee bestaat het lokaal aan te passen, zodat de jeugd ook makkelijk eens een activiteit binnen kan doen. Ze kunnen er hun eigen dingetjes neerzetten. Knotwerkgroep In 2002 zijn er 15 werkdagen geweest, met in totaal 197 mensdagen. Gemiddeld aantal deelnemers was 13,1 personen per dag en het totaal aantal mensen dat een of meerdere dagen actief was, is dit jaar ongekend hoog geweest, namelijk 89. Het grootste deel hiervan heeft slechts een dag (meestal de Natuurwerkdag) of twee dagen gewerkt. Een vaste kern van 8 a 10 mensen is bijna elke werkdag aanwezig. Er is gewerkt in 4 verschillende bosjes (6 werkdagen). Op 8 verschillende plaatsen zijn er in totaal 142 knotten en 11 knotelzen van hun zware takkenlast ontdaan. De werkdag op de Wassende Maan moest door de aanhoudende regenval (de hele plantvlakte stond onder water) helaas worden doorgeschoven, naar maart 2003. In de zomer is een groep van 8 mensen naar het bos in Hattum op de Veluwe geweest. Daar zijn een aantal klussen gedaan in het bos waarvan we het beheer hebben geadopteerd. Absolute topdag vormde de Natuurwerkdag op 2 november, met een deelname van wel 48 mensen. De burgemeester opende deze dag. De hele dag was er van alles te doen, zoals veel verschillende klussen, excursies en boompje klimmen. Daarbij hadden we een hele goede publiciteit. Ook de jeugdknotdag was druk bezet. Het aantal mensuren totaal nam geleidelijk iets verder af (1100 tegen de ca. 1400 van de topjaren). Dit heeft vooral als oorzaak, dat de groep meewerkende NJN-ers (wegens studie naar elders vertrokken) nu helemaal teruggelopen is. De hoop is nu weer gevestigd op een nieuwe groep jeugdigen vanuit de Gaaien. 8

de Steltkluut | 2003 | | pagina 10