Paddestoelen nieuws NIEUWE SOORTEN VOOR DIVERSE GEBIEDEN IN 2001 gemeld. De maakbaarheid lijkt daarmee bewezen. Toch kleven er bezwaren aan deze benadering. Die maakbaarheid is relatief. De Zwarte Stern - wel broedvogel van voor de ruilverkaveling- is niet terug gekeerd als broedvogel. Wel was er vorig jaar opeens een kleine kolonie van de Kokmeeuw. Dat was totaal onverwacht en niet 'gepland'. Was dat dan een goed jaar, of omwille van de afwezigheid van de Zwarte Stern toch een slecht jaar? Sinds tientallen jaren wordt er geen riet meer gesneden langs de kreek. Er is dus veel overjarig, zogenaamd waterriet aanwezig. Toch komt de Grote Karekiet -laatste maal gebroed in 1985- niet terug. Tot en met 1968 broedden er jaarlijks 3 koppels Snor. Sindsdien nog een enkele maal in 2000. De natuur blijft kennelijk haar eigen gang gaan. Nog te dikwijls streven wij naar complete plaatjes (zoveel mogelijk soorten elk jaar opnieuw) en vergeten wij dat 'de' natuur dynamisch en niet statisch is, geordend maar ook chaotisch.... Opvallend was dat op een klein stukje (1-2 ha) braakliggende akker twee territoria Kievit en een van de Kleine Plevier en een van de Kluut, een territorium Gele kwikstaart, een territorium Graspieper en een territorium Veldleeuwerik was te vinden! In de ernaast gelegen akker GEEN enkel territorium van welke soort dan ook. Buiten het broedseizoen verbleven op datzelfde plekje braak gemengde groepjes Graspieper, Putter en Kneu. Wittebrugstraat - Waterstraat (Gemeente Hulst) Enkele jaren geleden is Delta Nutsbedrijven met diverse pijpleidingen, naar het nieuwbouwplan 'Groote Kreek', door het S.B.B. terrein "De Zoete Vaart" aan de Wittebrugstraat te Hulst gegaan. Plaatselijke verrijking door kalk in de bodem met de samenhang van populier bomen leverde voor dit gebied drie bijzondere paddestoelen op namelijk de Zwartwitte bokaalkluifzwam (Helvetia leucomeleana), de Grote schotelkluifzwam (Helvetia queletii), de Nonnekapkluifzwam (Helvetia spadicea). Vooral de laatste soort staat bekend als voorkomend op kalkrijk zand en onder populier. Niet duidelijk is het al of niet saprotroof zijn van deze soorten. Hier zijn natuurlijk wel wortels stuk getrokken door het plaatselijk graafwerk en mogelijk daardoor de paddestoelen actief geworden op de kale grond. Andere nieuwe soorten in dit gebied tussen de Wittebrugstraat en de Waterstraat zijn: de Grote trechterzwam (Clitocybe geotropa), de Oranjebruine korrelhoed (Cystoderma jasonis), de Kleine poederparasol (Cystolepiota seminudade Kokosmelkzwam Lactarius glyciosmus), de Vaalroze parasolzwam (Lepiota door L. Noens subincarnata), de Vaalpaarse schijnridderzwam (Lepista sordida), de Roze stinkzwam (Mutinus ravenelii), het Plooivlieswaaiertje (Plicaturopsls crispa), de Langsteelfranjehoed (Psathyrella conopilus)e n de Vleeskleurige zalmplaat (Rhodocybe gemina). In week 40 ziet het zuidelijk bosdeel geel van de Gewone zwavelkopjes! Dit zal ook wel zo zijn in 2005 in het middendeel van dit ruilverkavelingbos wanneer er hier een 1000 tal populieren gekapt zijn. S.B.B. "Het Zeegat" aan de Bietenweg te Huist. De Vliegenzwam was ook hier uitzonderlijk goed vertegenwoordigd. Dankzij de vele regen in september ook hier de 'paddestoel explosie'. De nieuwe soorten voor dit gebied, oost van de Bietenweg zijn: de Gele knolamaniet (Amanita citrina), de Haagbeukmelkzwam (Lactarius circellatus), de Kokosmelkzwam (Lactarius glyciosmus) en de Zwartpurperen russula (Russula undulata). S.B.B. "Neckermann" te St. Jansteen. Opmerkelijke verschijning van de Beukwortel- zwam aan de voet van diverse Haagbeuken. Ook hier duikt de Honingzwam op. 10

de Steltkluut | 2003 | | pagina 12