Puntig kaalkopje in het grasland. Op de baggerspecie staan in kolonies het Grootsporig kuddeschijfje, een prachtig karmijnrood schijfje. Het interessantst is het kleine 'broekbosje' met Els, Eik, Berk, Wilg. Volop mycorrhiza soorten als Berkenboleet, div. russulas en melkzwammen. In de modder ontdek ik de Bruine modderbekerzwam, aan de buitenkant diep bruin en aan de binnenkant olijfgroen. Ook in de zwarte modder aanwezig het Rossig ballonbekertje. Gaat men hier het Vlaams district opnieuw op papier zetten? De volgende soorten zijn op 20.10.2001, samen met J.R en E.T, in dit gebiedje gevonden: de Parelamaniet (Amanita rubescens), de Honingzwam (Armillaria mellea sl), de Dooiergele mestzwam (Bolbitius vitellinus), de Roodstelige fluweelboleet (Boletus chrysenteron ss), de Paarse korstzwam (Chondrostereum purpureum), de Asgrauwe koraalzwam (Clavulina cinerea), de Witte koraalzwam (Clavulina coralloides), het Hazepootje (Coprinus lagopus), de Gewone glimmerinktzwam (Coprinus lagopus), het Plooirokje (Coprinus plicatilis sl), de Bleke borstelkurkzwam (Corioiopsis trogii), de Roodporie houtzwam (Daedaieopsis confragosa), het Gewoon fluweelpootje (Flammulina veiutipes), het Geelbruin mosklokje (Galerina hypnorum), de Platte tonderzwam (Ganoderma iipsiense), de Gewone fopzwam (Laccaria laccata), de Schubbige fopzwam (Laccaria proxima), de Zwartgroene melkzwam (Lactarius necator), de Rossige eizemelkzwam (Lactarius omphaliformis), de Kaneelkleurige melkzwam (Lactarius quietus), de Gewone berkeboleet (Leccinum scabrum sl), de Roodbruine schijnridderzwam (Lepista flaccida), de Grote parasolzwam (Macrolepiota procera), de Weidekringzwam (Marasmius oreades), de Helmmycena (Mycena galericulata), de Franjevlekplaat (Paenaoius sphinctrinus), de Paarse eikeschorszwam (Peniophora quercina), de Bruine modderbekerzwam (Peziza limnea), de Slijmige blekerik (Pholiota lenta), de Wollige bundelzwam (Pholiota populnea), de Schubbige oesterzwam (Pleurotus dryinus), de Dadelfranjehoed (Psathyrella spadicea), de Gewone zwavelkop (Psilocybe fascicularis), het Puntig kaalkopje (Psilocybe semilanceata), het Grootsporig kuddeschijfje (Pyronema domesticum), de Roze berkerussula (Russula betularum), de Zwartpurperen russula (Russula undulata), de Schotel russula (Russula velenovskyi), het Rossig ballonbekertje (Russula velenovskyi), de Gewone franjezwam (Thelephora terrestris) en de Geweizwam (Xylaria hypoxylon) Een moment opname van een bijzonder gebiedje waar mogelijk nog een boel andere soorten aanwezig kunnen zijn Sint Jansteen, Heerstraat. In een privé tuin met schitterende Vliegenzwammen en Berkeboleten wordt in een aanpalend fijnsparbosje een Oliebolzwam (Rhizina undulata) op een stobbe ontdekt. Dit is een paddestoelsoort die normaal opduikt op brandplekken van naaldhout. Deze kwam echter bovengronds op een ca. 20 cm hoge fijnsparstobbe (kerstboom) van tussen de nog aanwezige schors. Het betrof 2 vruchtlichamen. Trouwens in dit bosje barst het van de Knolparasolzwam (Macrolepiota rachodes). Ook zo'n schitterende paddestoel! Hulst, Liniedijk en omgeving. Het strooisel van versnipperde kerstbomen op het zandpad levert een paar duizend Oranjerode stropharia (Psilocybe aurantiaca) op. Een prachtig gezicht! Eigenlijk is dit biotoop vervalsing door de kerstboomsnippers maar het resultaat is verbluffend. Een eindje verder op de Liniedijk, tegen de zuidhelling, komen dankzij de vele regen in september machtig mooie Vliegenzwammen tevoorschijn. In ca. 30 jaar tijd, mogelijk nog langer, is dit nog nooit vertoond. Bij nader onderzoek komen op deze plaats ook Berkeboleten, Eekhoorntjesbrood en van de amanieten de Grauwe amaniet, de Panteramaniet, de Roodbruine slanke amaniet voor. Tevens diverse exemplaren van de Kastanjeboleet. De nieuwe soorten voor dit gebied zijn: de Grauwe amaniet (Amanita exelsa), de Roodbruine slanke amaniet (Amanita fulva) en het Gewoon eekhoorntjesbrood (Boletus edulis). Dit alles in een strookje van ca. 50 meter. Zelden zo rijk aan paddestoelen gezien. Blijkbaar zit het mycelium, de echte paddestoel schimmel, hier al jaren lang verborgen onder de grond. Door de vele regen en weinig direct zonlicht komen deze mycorrhiza vormers eind september, begin oktober tot 'bloei'. Wanneer het steeds in deze periode droog is zal 12

de Steltkluut | 2003 | | pagina 14