ROOFVOGELVERVOLGING IN OOST ZEEUWS VLAANDEREN het weer jaren duren (of niet) voordat dit spektakel nog eens plaatsvindt. Vooraan aan de Koolstraat vind ik de Kleine bruine bekerzwam (Humaria hemisphaerica) en aan het vlinderveldje het Spoelsporig mosschijfje (Octospora axilaris) op verstoorde grond met mos aangroei. Beide soorten zijn zonder microscoop niet te determineren. Voor 'spektakel' zorgde ook groep 5 van de Willibrordusschool uit Hulst tijdens een paddestoel excursie in het waterwingebied te St. Jansteen. Op de plaats waar de dodelijk giftige Groene knolamaniet staat wordt een Alpenwatersalamander ontdekt. De 36 deelnemers aan de excursie te Clinge konden genieten van de 'Vliegenzwam explosie' tussen de fijnsparren aan de noordkant van het waterwingebied. De verrassing was compleet doordat hier ook de Slijmige spijkerzwam en het Gewoon eekhoorntjesbrood stond. Er werden deze middag zo'n 75 verschillende paddestoel soorten gezien. Jammer dat dit spektakel op een maand tijd is afgelopen. Alles is blijkbaar tegelijk te voorschijn gekomen, met dank aan de overvloedige regen. Door de vrij hoge temperatuur in oktober zijn er nog volop insecten actief waarvan het nageslacht binnen enkele dagen de paddestoelen verorberen. Ook zie je soms wel exotisch uitziende paddestoelen zoals de Gele knolamaniet variant alba met vuurrode vlekken door bacterie besmetting, een prachtig gezicht. Heel veel soorten zijn met parasitaire schimmels besmet. Half oktober denkt de overheid aan een andere besmetting, maar dan van het drinkwater. Men sluit alle waterwingebieden in Nederland. Het paddestoelen seizoen wordt hierdoor wel erg kort voor de liefhebbers. Al bij al een merkwaardig jaar 2001. Eerst de mkz crisis en nu de angst voor terrorisme. Hopelijk valt de lucht niet naar beneden, want dan zijn alle, toch al zo bedreigde, mussen dood Door: Henk Castelijns Foto: Henk Castelijns Alle in Nederland voorkomende roofvogels zijn al sinds 1936 wettelijk beschermd. In Oost Zeeuws-Vlaanderen is het daar kennelijk niet iedereen mee eens. De laatste tijd worden namelijk in toenemende mate gevallen van roofvogelvervolging gemeld. In deze bijdrage worden de feiten die het afgelopen jaar werden verzameld op een rij gezet en worden daaraan enkele conclusies verbonden. Methode Na de vondst van een of meerdere dode roofvogels werd telkens contact opgenomen met de AID. Deze heeft de vogels meegenomen en door het CIDC-Lelystad laten onderzoeken. Als hierna gesproken wordt van een bewezen vergiftigingsgeval, is dat door het CIDC vastgesteld. Van een 'verdachte verdwijning' is sprake als een vast broedend paar het nest heeft verlaten en nadien niet meer kon worden getraceerd. De oorzaak van de mislukking kan 'natuurlijk' zijn. Maar als in een bepaalde omgeving veel Twee dode Buizerds, een dode huiskat en een met het gif carbofuran volgestopte Bisamrat. De Bisamrat ligt links onder op de foto. De witte pijl wijst naar de punt van de staart van de Bisamrat. De foto werd genomen op 6 december in Braakman Noord. 13

de Steltkluut | 2003 | | pagina 15