mislukkingen plaats vinden, is dat een aanwijzing dat er iets niet helemaal in de haak is. Bewezen vergiftigingsgevallen In totaal werden zes keer onder verdachte omstandigheden gevonden Buizerds door het Cl DC onderzocht. In vier gevallen werd bewezen dat er sprake was van vergiftiging, één keer was er sprake van verhongering en in één geval was er vanwege een lege krop en maag 'gebrek aan bewijs'. Het geval waarbij sprake was van verhongering, is aangemerkt als een 'verdachte verdwijning'. Het andere geval is buiten beschouwing gelaten. DOW-terrein Hoek 11 maart 2002: vondst van drie dode Buizerds op de Wevelswaeldijk (dijk tussen Braakman polder en Nieuw Neuzenpolder II). De AID haalt een paar dagen later ter plaatse de dode vogels op en vindt ook een dode Mol. De dood gevonden dieren worden voor onderzoek opgestuurd naar het Cl DC. 19 april 2002: Bericht van het Cl DC dat de Mol volgestopt was met Aldicarb, een landbouwbestrijdingsmiddel. Commentaar HC. Op dezelfde plaats zijn van ten minste 1993 tot en met 1997 alle broedgevallen van de Buizerd mislukt. In 1997 ontdekken Jaap Poortvliet en HC dat er door twee nesten is geschoten. De politie van Terneuzen stelt een onderzoek in. Het blijkt dat de dader een in België woonachtige jager is. Hij kan alleen in Nederland verbaliseert worden, maar weigert naar het bureau te komen en gaat daarom vrijuit. Jaap dient daarom maar een klacht in bij DOW, de beheerder van het terrein. Daar wordt de klacht serieus genomen. Een maatje van de Belg, een jager uit Axel, belt Jaap op en probeert hem zover te krijgen de klacht in te trekken. Het argument dat hij gebruikt "wij dachten dat het om een Zwarte Kraai ging". Tijdens het gesprek wordt Jaap duidelijk waarom er in de periode 1993-97 geen jonge Buizerds uitvlogen. De nesten werden door de jagers steeds vernield met een stok. Omdat de bomen inmiddels te hoog zijn geworden, werd in 1997 naar het geweer gegrepen. DOW zegt de jagers de wacht aan. Fort Ferdinandus Absdale 31 mei 2002: drie grote Buizerdjongen geringd op het nest. Beide ouders alarmeren tijdens het nestbezoek. 11 juni 2002: vondst van een dood volwassen vrouwtje Buizerd op 200 m van het nest. Een van de drie jongen is eveneens dood, het ligt verhongerd onder het nest. Het voorval wordt gemeld bij de AID die de oudervogel ophaalt en voor onderzoek opstuurt. 11 juli 2002: opnieuw een dood verhongerd jong onder nest. Het derde nog levende jong zit nog in de nestboom, maar wordt ondanks herhaalde controles niet meer levend gezien. 5 september 2002: bericht van het Cl DC dat dood de gevonden Buizerd was vergiftigd met aldicarb. Varempépolder Overslag 30 oktober 2002: iemand vindt in een bosje niet ver van de grens een dode Buizerd. Hij waarschuwt de AID. De AID stuurt het dode dier op naar het Cl DC voor onderzoek. 9 december 2002: het Cl DC meldt dat de Buizerd vergiftigd was met aldicarb. Bos Braakman Noord Hoek 6 december 2002: Rien Matijs uit Biervliet vindt twee dode Buizerds, één dode Bisamrat en één dode huiskat. De vogels worden de volgende dag opgehaald en bij de AID bezorgd. De AID stuurt de dode dieren voor onderzoek naar het CIDC. 29 januari 2003: de AID ontvangt bericht dat de Bisamrat volgestopt was met carbofuran en de andere dieren die van de rat gegeten hebben, daardoor gestorven zijn. Verdachte verdwijningen tijdens het broedseizoen In 2002 was dit het geval in het gebied rondom Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en Axel.Van de zeven vast broedende Buizerdparen mislukte er daar zes. Dat is abnormaal veel. Ter vergelijking: in het gebied Hulst, St Jansteen, Clinge en Graauw mislukte in 2002 maar één van de tien vast broedende Buizerds en in Midden Zeeuws-Vlaanderen maar één van de zeven. Karnemelkpolder Koewacht 21 april 2002: Buizerdnest met twee eieren. Een oudervogel vliegt tengevolge van de controle van het nest. Op circa 200 meter van het nest ligt op een akker een vers dode Buizerd. 14

de Steltkluut | 2003 | | pagina 16