4 juni 2002: het nest is verlaten. Geen enkele oudervogel in de buurt. Bosdreef Axel 22 juni 2002: Hans van der Weele (toezichthouder Staatsbosbeheer) wordt geattendeerd op twee dode Buizerds. De vogels worden opgestuurd naar het Cl DC. Juli 2002: CIDC meldt dat het bijna vliegvlugge vogels betrof die verhongerd zijn. Hans neemt zich voor een volgende keer grondig de omgeving uit te kammen, met de hoop zodoende te ontdekken waar de vogels aan gestorven zijn. Commentaar HC. Bij Fort Ferdinandus zijn diezelfde maand eveneens verhongerde jongen onder het nest gevonden. Omdat een van de oudervogels werd gevonden, kon daar bewezen worden dat er gif in het spel was. Eerste Verkorting Axel 12 april 2002: Buizerdnest is gereed, maar er wordt nog niet gebroed. 30 april 2002: Buizerd broedt. Vanwege de ongunstige weersomstandigheden is er geen nestcontrole uitgevoerd. 12 mei 2002: er ligt een bebroed ei in het nest, beide ouders bevinden zich in de omgeving van het nest. 16 juni 2002: het nest is verlaten. Geen enkele oudervogel in de buurt. Fort St Jacob Axel 12 april 2002: Buizerdnest is gereed, maar het is onduidelijk of er al wordt gebroed. Beide ouders vliegen in de omgeving van het nest. 21 juni 2002: Buizerd broedt, vanwege de ongunstige weersomstandigheden geen nestcontrole uitgevoerd. 12 mei 2002: nestcontrole in recordhoog nest (24 meter). In het nest 3 bebroede eieren en beide ouders in de omgeving van het nest. 4 juni 2002: nest is verlaten. Geen enkele Buizerd in de buurt. Commentaar HC, Een jaar eerder was er op deze plaats ook al een verdachte verdwijning. Toen verliet een 'vast' op drie eieren broedende Buizerd het legsel en werd daarna niet meer gezien. Waarom zijn alleen Buizerds de klos? In Zeeuws-Vlaanderen broeden vijf soorten roofvogels: Buizerd, Sperwer, Torenvalk, Foto: Jeroen Castelijns Drie bijna vliegvlugge jonge Buizerds gefotografeerd op het nest bij Fort Ferdinandus Koewacht op 31 mei 2002. De moeder van de jongen werd op 11 juni 2002 op 200 meter van het nest dood gevonden. Ze bleek te zijn vergiftigd met aldicarb. Daardoor zijn de jongen verhongerd. Boomvalk en Bruine Kiekendief. Bruine Kiekendieven en Buizerds zijn groot en vliegen vaak. Ze zijn daardoor nadrukkelijk in het veld aanwezig. Daarom hebben roofvogelhaters het vooral op hen gemunt. Daarbij komt dat vooral de Buizerd en in mindere mate de Bruine Kiekendief aaseter zijn. De andere drie soorten vangen alleen levende prooien. Het vergiftigen van een aaseter is een fluitje van een cent. Je stopt een dood dier vol met (landbouw) bestrijdingsmiddel en je legt het ergens in het veld. Binnen de kortste keren komt een Buizerd op het aas af, hij eet ervan en valt vaak ter plekke dood. Als het zo doorgaat is de eerste vondst van een vergiftigde Bruine Kiekendief in (Oost) Zeeuws-Vlaanderen slechts een kwestie van tijd. Overigens zijn in eerdere jaren al wel eens onder verdachte omstandigheden gestorven Bruine Kiekendieven gevonden, maar die zijn helaas nooit onderzocht. Elders in Zeeland zijn er al wel bewezen gevallen van vergiftigde Bruine Kiekendieven. Wie zijn verdacht? De Werkgroep Roofvogels Nederland heeft een lijst aangelegd van het aantal malen dat proces verbaal werd opgemaakt wegens roofvogelver- 15

de Steltkluut | 2003 | | pagina 17