volging. Het ging 27 keer om een dader verdachte uit de jachtwereld, twee keer om een duivenmelker, één keer om een sierpluim- veehouder en van één dader was de achtergrond onbekend. Het ligt dan ook voor de hand de verdachten, ook voor wat betreft Oost Zeeuws-Vlaanderen, te zoeken binnen de jachtwereld. Daarmee is zeker niet gezegd elke jager zich er schuldig aan maakt. Gelukkig houden de meeste jagers zich verre van zulke praktijken! Zo zijn er elk jaar weer jagers die trost melden dat in hun jachtveld een bepaalde roofvogel broedt en zelfs precies kunnen zeggen waar het nest zich bevindt. Waarom roofvogelvervolging? Door veranderingen in de landbouw (teelt van andere gewassen en intensivering) en door besmettelijke ziektes is er veel minder jachtwild dan voorheen. Haas, Konijn, Patrijs, Fazant en Houtduif zijn de laatste dertig jaar sterk in aantal afgenomen. Ook heeft er de laatste dertig jaar een sterk herstel van de roofvogelpopulatie plaatsgevonden. Dat was vooral mogelijk omdat vanaf de jaren zeventig de zeer schadelijke chloorhoudende landbouwbestrijdingsmiddelen (bijvoorbeeld DDT) zijn verboden. Door het gebruik van die middelen was in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw de roofvogelstand gedecimeerd. Hoewel bepaalde mensen anders beweren, heeft de toename van het aantal roofvogels niets met de sterke afname van de hoeveelheid jachtwild te maken. Je kunt toch op je klompen aanvoelen dat de stand van een roofvogelsoort nooit kan toenemen, als de hoeveelheid prooidieren sterk afneemt. Samenvatting/conclusies Het laatste jaar zijn in Oost Zeeuws-Vlaanderen zeven keer onder verdachte omstandigheden gestorven Buizerds gevonden. Zes keer werd door de AID in samenwerking met het CIDC- Lelystad een onderzoek naar de doodsoorzaak ingesteld. Vier keer werd aangetoond dat de vogels waren vergiftigd, één keer bleek het om verhongerde jongen te gaan en één geval werden geen overtuigende bewijzen voor vergiftiging gevonden. Het ontdekken van een vergiftigingsgeval gebeurt bij toeval. De vier bewezen gevallen vormen dan ook het spreekwoordelijke topje van de ijsberg. Dat er waarschijnlijk in veel meer gevallen vergiftiging plaatsvindt, blijkt uit een aantal 'verdachte verdwijningen' rondom Axel.en Koewacht. Daar werden in het voorjaar van 2002 bij twee nesten dode Buizerdouders gevonden en verdwenen bovendien vier 'vast' broedende Buizerdparen. Oproep Een ieder die een onder verdachte omstandigheden gestorven roofvogel vindt, wordt opgeroepen deze onmiddellijk na de vondst te melden bij de AID of de plaatselijke politie. Meld het voorval ook bij Vogelbescher ming in Goes, zodat de Roofvogelwerkgroep Zeeland de zaak kan volgen. Wil je zelf liever buiten schot blijven, meld dan het voorval bij Vogelbescherming of bij ondergetekende met het verzoek het geval af te handelen. Meld gevallen zo spoedig mogelijk na de vondst. De kans dat er dan een dader bij gevonden wordt is dan het grootst. Legio zijn de voorbeelden van meldingen achteraf. Zo'n melding is niet meer controleerbaar. Belangrijke telefoonnummers Meldkamer AID: 045-5466230 Meldkamer Politie: 0900-8844 Vogelbescherming Goes: 0113-228390 16

de Steltkluut | 2003 | | pagina 18