aan gezinsplanning: aanwezigheid van soortgenoten regelt de hormonen. Vallen er veel plaatsen open? Dan krijgt de moer veel welpen. Is het gebied vol? Dan kiest ze onbewust voor een andere strategie: meer energie in minder jongen. Jagen of niet. Het maakt voor het aantal vossen eigenlijk niet veel uit. Jacht heeft wel invloed op het gedrag van de vos. Waar jagers rondlopen is een vos nog meer op zijn hoede dan hij anders al is. Dan laat hij zich niet zien. En dat is jammer. Want een vos mag gezien worden. Test uw kennis over de ecologie van de vos De vossenproblematiek heeft zelfs tot vragen geleid op het HAVO eindexamen. Hieronder zijn deze vragen overgenomen, zodat u uw kennis kunt testen. Op bladzijde 21 staan de uitwerkingen. 1. Discussie rond de vos Delen van het Noord-Hollands duingebied worden beheerd door verschillende organisaties. De Vereniging Natuurmonumenten bezit in het noorden van dit duingebied het Zwanenwater. Hoofddoelstelling van Natuurmonumenten is behoud van natuurwaarden. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) beheert een veel groter gebied, van Schoorl tot wijk aan Zee. Het PWN heeft naast drinkwatervoorziening ook natuurbescherming hoog in het vaandel staan. De genoemde gebieden zijn aangegeven in afbeelding 1. Het Zwanenwater is een gebied bestaande uit twee parallel lopende duinenrijen met daartussen een duinvallei met twee ondiepe meren. In de vallei nestelen onder andere weidevogels en de zeldzame lepelaar. Van alle lepelaars in de wereld broedt 90% op slechts enkele plaatsen in Nederland. Mede doordat het gebruik van niet afbreekbare bestrijdings middelen afnam, keerde de vos in de zeventiger jaren terug in het Noord-Hollandse duingebied en ontwikkelde zich daar in alle delen goed. De vos is een toppredator: een dier aan het eind van de voedselketen. Hij leeft vooral van konijnen, maar vangt ook vogels, met name kuikens van soorten die op de grond broeden (meeuwen, wulpen, lepelaars, weidevogels.) Zie afbeelding 2. Al vrij snel na de terugkeer van de vos ontstond een discussie tussen de voor- en tegenstanders Afbeelding 1 van jacht op vossen. Deze discussie is nog steeds in volle gang. Jagers gebruiken een aantal die volgens hen pleiten voor de jacht. Hieronder volgt een voorbeeld van zo'n argument: "Het jagen op dieren als vossen, kraaien en eksters is een goede zaak, want dit draagt bij aan het herstel van het verstoorde natuurlijke evenwicht". Dit argument wordt door een aantal mensen enthousiast ondersteund en door anderen fel bekritiseerd. Leg uit waarom het bovenstaande argument per definitie niet van toepassing kan zijn in 18

de Steltkluut | 2003 | | pagina 20