Afbeelding 3 grootte van konijnenpopulatie grootte van vossenpopulatie grootte van konijnenpopulatie grootte van vossenpopulatie schema 1 schema 2 grootte van konijnenpopuiatie grootte van vossenpopulatie grootte van konijnenpopulatie' grootte van vossenpopulatie schema 3 schema 4 Provinciale Staten Zeeland: de Vos moet op de korrel Een meerderheid van Provinciale Staten van Zeeland verklaart spreeuw, kauw, zwarte kraai en wilde eend vogelvrij. Ook de vos moet op de korrel worden genomen. Verzet van PvdA en GroenLinks tegen het makkelijker maken om deze dieren te bejagen, leed op 20 december '02 in de vergadering van Provinciale Staten schipbreuk. Vooral de positie van de vos kreeg veel aandacht bij de behandeling van de Nota Faunabeleid. Hoewel I. Vogelaar (VVD) moest toegeven dat er niet veel concrete gegevens zijn over schade die de vos in Zeeland veroorzaakt, wilde hij toch dat er bij voorbaat een ontheffing komt voor het doodschieten van het dier. Hij verwees naar problemen die elders aan de orde zijn. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, natuur) gaf toe dat de vos de provincie heeft bereikt. "Het gaat er om: is de hoeveelheid een probleem. Daar hebben we geen gegevens over. En we hebben ook geen verzoek om vossen te mogen afschieten gekregen, de noodzaak is kennelijk niet aantoonbaar. Waar praten we over?" De Kok onderstreepte dat de wildbeheers- eenheden in de provincie jarenlang niks hebben gemeld over de vossenstand. Ook de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging zweeg. M. Wiersma (GroenLinks) stelde grimmig vast dat sprake is van een symbool discussie: "De vos zal geschoten worden." Vogelaar kreeg van de Statenmeerderheid zijn zin: er komt ontheffing voor het doden van vossen. Gedeputeerde De Kok deelde nog mee dat hard wordt gewerkt aan oprichting van de Faunabeheerseenheid Zeeland, die verant woordelijk wordt voor uitvoering van het beleid. Meer info over de vos op het internet: www.reinaert.tk Literatuur: Geert-Jan Roebers: De fantastische Meneer Vos. Grasduinen december 2002 Examenbundel 2002/2003 havo biologie 20

de Steltkluut | 2003 | | pagina 22