UITWERKING EXAMENVRAGEN V y de NATUURKALENDER 1. Discussie rond de vos Zolang het climaxstadium niet is bereikt, is er geen sprake van natuurlijk evenwicht. B. Naarmate de populatiedichtheid groter is, kunnen ziekten zich gemakkelijker verspreiden, hebben roofvijanden meer kans hen te vinden en er onstaat eerder voedselgebrek doordat er meer individuen van eten. Door jagen met geweren lopen zwakke dieren niet meer kans gedood te worden dan sterke. Zwakke dieren zijn minder actief en vallen daardoor minder op. juist onjuist Vóór beslissing Natuurmonumenten Door vossen kunnen zeldzame lepelaars uitsterven. De vossen hebben in het gebied geen natuurlijke vijanden. Vossen kunnen kippen roven. Door vossen te doden wordt het natuurlijke evenwicht her steld. Tegen beslissing Natuurmonumenten Vossen zorgen ervoor dat er niet te veel konijnen komen. Het aantal vossen past zich van zelf wel aan. Bij afschieten zullen er toch weer vossen uit de omgeving het ge bied binnenkomen. Afschieten is niet natuurlijk. Je moet de natuur z'n gang laten gaan. Door afschieten wordt het natuurlijk evenwicht ver stoord. Voorbeeld van een (drieledig) antwoord: Jagen is wel goed als er te veel vossen zijn die andere soorten laten uitsterven (prooien lepelaars). Jagen is niet goed als de vossen daardoor uitsterven. Het gevolg is dat de eigenlijke prooien in aantal kunnen toenemen, zodat er een plaag ontstaat. Ik ben het niet eens met Natuurmonumenten, aangezien het niet erg waarschijnlijk is dat er te veel vossen komen, want de natuur regelt zichzelf. 2. Vossen en konijnen C. Door meer konijnen als voedsel kunnen de vossen meer nakomelingen grootbrengen: pijl met Door meer vossen vermindert door predatie het aantal konijnen: pijl met -. Bij negetieve terugkoppeling moeten de pijlen verschillend van teken zijn, dus en -. 2002 was een bijzonder jaar 2002 was wereldwijd het op één na warmste jaar sinds het begin van de metingen in 1860. Alleen het jaar 1998 was nog warmer. Ook in Nederland was het klimatologisch gezien een bijzonder jaar. Met een gemiddelde temperatuur van 10.8°C komt 2002 op de vierde plaats van warmste jaren. Net na de jaren 1990, 1999 en 2000. In deze drie jaren werd het gemiddeld 10.9°C. De winter 2001/2002 werd door het KNMI gekarakteriseerd als zeer zacht en zeer zonnig, en ook de lente was zeer zacht en zonnig. Wat voor een gevolgen hadden de hoge temperaturen voor de natuur in Nederland? Met uw actieve bijdrage aan het project "De Natuurkalender" hebben we de effecten goed zichtbaar kunnen maken. Enkele duizenden mensen hebben net als in het jaar 2001 bijgehouden wanneer jaarlijks terugkerende 21

de Steltkluut | 2003 | | pagina 23