JAARVERSLAGEN 2002 STELTKLUUTWERKGROEPEN Vogelwerkgroep In het jaar 2002 bleef het aantal vogelwerkgroepleden ongeveer gelijk (rond de 35). Naast de afronding van de steltloper- en grondeleenden inventarisatie is vooral aandacht besteed aan het continueren van de reguliere projecten. In de winter gaat de aandacht vooral uit naar ganzentellingen en Saeftinghetellingen. In het voorjaar zijn we druk bezig met de broedvogelinventarisaties. Van de vaste gebieden: Canisvliet, Zwartenhoek, Grote Putting en Vlaamse Kreek zijn inmiddels mooie broedvogelreeksen beschikbaar. Ook aan het roofvogel- en uilen onderzoek (steenuil en kerkuil) is dit voorjaar weer veel aandacht besteed. In juni zijn er een 150 Grauwe Ganzen gevangen en geringd. Circa 80 hiervan kregen een groene halsband. Dit onderzoek moet meer inzicht geven in de schadeproblematiek rondom de overzomerende Grauwe ganzen. Geringd is er ook in het najaar in Saeftinghe. Dit om het belang van de rietvelden in dit gebied voor doortrekkende zangvogels te onderzoeken. Circa 2500 werden gevangen en weer losgelaten natuurlijk. De steeds verbeterde methodes van onderzoek vragen veel menskracht. Het instromen van nieuwe enthousiaste leden zou bijzonder welkom zijn. Men hoeft niet allemaal specialist te zijn. Gebleken is dat medewerking in diverse onderzoeken, met name roofvogels en uilen, zeer goed mogelijk is voor de iets minder ervaren vogelaars. Verspreid over het seizoen zijn diverse excursies gegeven. Veldwaarnemingen worden tegenwoordig up to date gehouden op de Stelkluut-site (www. steltkluut.nl). Geprobeerd wordt deze wekelijks aan te passen. Ruim 3000 keer werd het onderdeel waarnemingen bezocht. Voor aankomend seizoen hebben we het voornemen om een aantal witte gebieden op steenuilen te onderzoeken. We hopen een compleet beeld te krijgen van deze typische Zeeuws Vlaamse soort, die de laatste decennia sterk achteruit gaat door kwaliteitsvermindering van het biotoop. We willen ook een dertigtal nestkasten ophangen voor deze vogels. Naar een coördinator van het nestkastenproject zijn we echter nog op zoek, misschien iets voor u? Daarnaast willen we ons in de toekomst gaan richten op een aantal typische Zeeuws-Vlaamse soorten. Naast inventarisaties proberen we ook een bijdrage te leveren aan het behoud van deze soorten. We hopen aankomend jaar eindelijk weer eens de buitendijkse gebieden te kunnen inventariseren, hiervan zijn we echter afhankelijk van andere instanties. Uiteraard blijven we natuurlijk de reguliere projecten continueren. Insectenwerkgroep De leden van de insectenwerkgroep deden in 2002 weer veel inventarisatie- en promotiewerk voor vlinders en libellen en enkele andere insectensoorten. Door de werkgroep werden er circa 46.600 vlinders geregistreerd en de waarnemingen werden doorgegeven aan de Vlinderstichting, het Nederlandse en Belgische trekvlinder- onderzoek en aan Thinea en aan de terreinbeheerders. Er stonden vier excursies op het programma. Twee dagvlinderexcursies en twee nachtvlinder excursies. Bij geen enkele excursie waren de weersomstandigheden ideaal en met 42 deelnemers waren we dan ook tevreden. We waren present met een stand op de Milieumarkt te Axel en waren we aanwezig bij de opening van de natte infra van de waterwingebieden van Delta Nuts. We bezochten de vlinderstudiedag van natuur- en wegbeherende instanties te Heinkenszand. Gefaseerd maaien wordt nog weinig toegepast en bij beheerders staat het animo voor soortenbeleid op een laag pitje. Ook bezochten we enkele bijeenkomsten van de vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. Joop Rijnders en Joop de Bakker gaven een goed bezochte diavoorstelling over libellen en vlinders op verzoek van de Stichting Welzijn voor Ouderen te Axel. Ook werkten we mee aan de inhoud voor de Zeeuwse vlinderatlas door het maken van soortenbeschrijvingen en het inbrengen van fotomateriaal. In dit kader deden we ook een literatuur naar vlinders die ooit in Zeeland werden waargenomen. Minder regelmatig verschenen er stukjes in de

de Steltkluut | 2003 | | pagina 8