regionale kranten over vlinders, libellen en andere insecten. Joop de Bakker was een paar maal op Omroep Zeeland te horen. In het verenigingsblad verschenen diverse artikelen over insecten en andere insecten, met dank aan de auteurs. In het blad Seasons verscheen een artikel van onze werkgroep over Zeeuwse Schonen en het Zeeuws Landschap stond een artikel over de vlinders op de gasdam met fraaie foto's van Joop Rijnders. Er werd in Terneuzen een insectencursus: 'vangen, prepareren en determineren' gehouden met 6 deelnemers. Wat de vlinders betreft blijven we aandacht schenken aan de regionaal zeldzame en/of bedreigde soorten. Bijzondere aandacht was voor de eiafzetting van het oranjetipje en voor de rupsen van de vijfvlek-sint-jansvlinder. Bij de standvlinders moesten we wederom bij veel soorten de neerwaartse trend vaststellen, met uitzondering van dagpauwoog, oranjetipje, bont zandoogje, landkaartje, kleine vos, koevinkje, boomblauwtje en klein geaderd witje, die het beter deden dan in 2001 Enige compensatie kregen we van de trekvlinders die vooral dankzij de distelvlinder circa driemaal meer werden gezien dan in 2001. Opmerkelijk was het vrij hoge aantal oranje luzernevlinders. In september werd enkele dagen massale vlindertrek in zuidelijke richting vastgesteld. Bij de overdag actieve nachtvlinders doet de zuringspanner het al enkele jaren slecht. Bij het sluizencomplex van Terneuzen werd in de vliegtijd van de trifolii's op een zeer ongunstig tijdstip gemaaid, dus ramp en ellende. We wachten af wat de gevolgen voor 2003 zullen zijn. Toch willen we dit jaarverslag positief eindigen want in 2002 was er toch ook de vondst van de rupsen van de walstropijlstaart, de waarnemingen van een rouwmantel en enkele zeldzame nachtelijke trekvlinders zoals H. peltigera en de M. confusa. Het is waar, het zijn allemaal exoten, maar er waren toch ook weer meer dan 600 icarusblauwtjes op de 1 km Paardendijk bij de Griete te bewonderen en er was de ontdekking van de knautiabij bij Terneuzen en van de eikenpages bij Aardenburg. Het metaalvlindertje en het boterbloempje werden in het waterwingebied van Delta Nuts weer iets meer gezien. Alles kan dus ten goede keren, naar wij hopen gaat het al in 2003 weer de goede kant op. Jeugdgroepen 't Stekkertje (kinderen van 6 - 12 jaar) Er hebben weer diverse activiteiten plaatsgevonden: Binnen: avond met dia's en spel Uitstap: Vogelopvang de Mikke in Vlissingen Buiten: boswandeling, vroege vogelexcursie, waterdiertjes, strand en kust, nachtdieren en natuur in de stad Traditie: (vleer)muizenkamp, Seafthinge tocht oudejaars knotten. Het kamp vond plaats in Braakman Noord, te midden van de koeien. In totaal vonden er dit jaar 11 activiteiten plaats, de 12e in december moet nog komen. Elke maand is er een activiteit. Het aantal deelnemers per activiteit verschilt. Bij de uitstapjes en de traditionele activiteiten vaak veel kinderen. Het gemiddelde aantal deel nemers is 16 met een minimum van 8 (bij de vroege vogelexcursie) en een maximum van 26 deelnemers (muizenkamp in juni en nachtdieren in oktober) Het aantal deelnemers neemt nog steeds toe.Vaak willen er ook ouders mee. Dat proberen we zoveel mogelijk te beperken. In totaal zijn op dit moment 60 kinderen lid 't Stekkertje heeft twee keer met een stand gestaan en wel op de kinderboerderij Terneuzen en de Natuur- en milieumarkt in Axel. De leden ontvangen 4x per jaar hun blad 't Stekkertje naast de Steltkluut De momenten waarop ze een Stekkertje krijgen is verschoven. Nu loopt dat met de seizoenen mee, wat makkelijker is bij het kiezen van thema's. Regelmatig maken kinderen een stukje voor hun blaadje. Zij moeten echter wel altijd benaderd worden daarvoor. Soms verschijnen die stukjes op de site. Tot nu toe werd de begeleiding gedaan door 2 personen. Een ziet er nu vanaf en wil alleen nog eens bijspringen als dat nodig is. Een nieuwe vrijwilligster heeft aangegeven mee te willen doen. Zij is daar mee gestart en heeft in november de eerste activiteit mee gedaan. Er is regelmatig contact met de ouders via e-mail. Vlaamse Gaai (jeugd vanaf 12 jaar) Eerste jaar van de Vlaamse Gaai groep zit erop. Het is goed gegaan, maar niet zoals we gehoopt hadden. 7

de Steltkluut | 2003 | | pagina 9