-f- LANDSCHAPSBEHEER START PROJECT KLEINE BOSJES Onderstaand stuk heeft in een andere vorm ook al het in SLZ lijfblad "De Boom In gestaan". Omdat de activiteiten voor een groot deel in Oost Zeeuws-Vlaanderen plaatsvinden hebben we het artikel ook in De Steltkluut opgenomen. Langzaam wordt het lopen zwaarder. De modder zuigt flink aan onze laarzen. Gelukkig staan er overal wat bomen, waaraan je enige houvast hebt. Aan alle kanten liggen enorme stapels stammen, tot wel 3 meter hoog. Wat een enorme puinzooi is het hier in dit bos. ER staan nog enkele groepjes populieren van wel 35 meter hoog. Hier zijn bomen geveld en uit het bos gesleept. Door het vallend hout zijn veel van de overgebleven jongere bomen zwaar gehavend. Ze lijken wel totaal aan flarden geschoten. Diepe sleepsporen hebben zich met water gevuld en slingeren zich als geulen door het bos. Even verderop is een open plek waar wat mensen bezig zijn. Ze sjouwen met flinke boomstammen en maken een pad door de jungle. Het blijken vrijwilligers te zijn. Sjonge, wat zien die lui eruit. Óp hun kleding mengt het zweet zich met het vochtige groene aangroeisel van de stammen. Nog een dag of 8 werk, zegt Tom en dan moet het bos weer begaanbaar zijn. Dan is het bos "omgevormd". Wat hebben we misdaan, dat wij als vrijwilligers hier moeten werken? vraagt Ed lachend. Ja, omdat het werk hier zo zwaar is noemen we dit project het strafkamp, spot Walter. En de bewoners in het aangrenzende Kloosterzande hebben ook nog een berg kritiek op ons. Ze vinden het bos er niet uit zien. Metershoge takkenstapels. Een compleet oerwoud waar je als wandelaar je leven niet zeker voelt. TWEE JAAR NA DATO Twee jaar later is alle kritiek verstomd. De buurtbewoners vinden het bos nu mooier dan ooit. Het omvormingsproject is een echt succes geworden. Vrijwilligers van De Steltkluut en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) hebben hier een heldendaad verricht door het bos weer toegankelijk te maken. Het bosje is Door Lucien Calle (SLZ) onherkenbaar veranderd. De enorme stapels hout zijn al bijna helemaal verteerd. Slechts hier en daar zien we nog een rottende stam, met een hele verzameling paddestoelen erop. Elfenbankjes en verschillende soorten korstzwammen maken er een kleurig feest van. De jonge bomen zijn enorm gegroeid en je ziet haast niet meer dat deze bomen ooit zo gehavend waren. Hier staat alweer een nieuw bos, compleet met oudere en zelfs dode bomen. Vogels weten het bos goed te vinden. Een paartje grote lijsters bouwde er zijn nest en verliefde spechten lieten hun oog vallen op een gebroken boomstam. In de zomer noteerden we er zelfs 35 verschillende soorten bloeiende bosplanten. De geulen ontwikkelden zich tot moerasjes, waarin lisdoddes met hun typische "rietsigaren" de sfeer bepalen. BEHEERSPROBLEMATIEK De meeste bossen hebben een multifunctioneel karakter. Er wordt hout geproduceerd, vogels en paddestoelen vinden er een leefplekje en mensen wandelen er om zich te ontspannen. Zo gaat een stukje economie met natuur en recreatie doorgaans goed samen. Problemen ontstaan normaal gesproken wel op het moment dat de bomen zo groot zijn dat ze geoogst kunnen worden. Wanneer alle bomen in één keer omgezaagd worden heb je geen bos meer over. Het hele bosecosysteem wordt dan weggevaagd en zo valt er voor de wandelaar ook geen lol meer aan te beleven. Er worden vaak wel weer nieuwe boompjes geplant, maar het duurt toch al snel een jaartje of twintig voordat er weer iets staat dat op een bos lijkt. Doordat mensen in toenemende mate over vrije tijd beschikken, wordt de belevingswaarde van bossen steeds belangrijker. De druk op de eigenaren en beheerders, om alternatieve manieren te vinden voor de houtoogst en bosverjonging, wordt daardoor steeds groter. Daar waar vroeger complete kaalslag en het "netjes" schoon opleveren van de grond nog heel gewoon was, worden nu slimmere methodes uitgeprobeerd. Gefaseerde en 18

de Steltkluut | 2003 | | pagina 20