EXCURSIES OP BOERENERVEN In het kader van het jaar van de boerderij worden allerlei activiteiten georganiseerd. Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Boerderijenstichting Zeeland organiseren komende zomer regelmatig excursies op erven. Het gaat om een serie van vijf excursies verspreid door heel Zeeland. De eerste twee vinden plaats in de regio's West Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Boerderijen... al eeuwenlang liggen ze als bakens in de polder. Instandgehouden door opeenvolgende generaties die hun bezit koesterden maar er ook de elementen van hun eigen tijd in aanbrachten. Elke streek kende zijn eigen gebruiken en elk erf werd naar eigen idee en tradities ingericht. Op veel erven zijn nog elementen terug te vinden die ons vertellen over die gebruiken en tradities. Vaak zijn het gewone dingen die echter zo één zijn met het erf, dat wanneer ze verdwenen zijn ze een leegte achterlaten, als een ontbrekend stukje van een puzzel. Steeds meer dringt nu het besef door dat we de kleine historische elementen op de boerenerven willen behouden. Het zijn stukjes geschiedenis uit de eigen streek. De belangstelling voor boerenerven neemt steeds meer toe. Men wil aan de slag met de gebouwen, beplanting en of allerlei kleine elementen. Om de mensen bewust te maken van wat typisch Zeeuws is, welke mogelijkheden er zijn voor de natuur en hoe men dit op een erf kan inpassen, wordt men in de gelegenheid gesteld een boerderij te bezoeken. In elke regio in Zeeland wordt deze zomer een excursie georganiseerd op een erf. In juni kan men terecht in Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. In de maanden juli tot en met september zijn er excursies in Schouwen-Duiveland, Beveland en Tholen. Telkens verzorgen een medewerker van Stichting Landschapsbeheer Zeeland en een van de Boerderijenstichting Zeeland samen de bijeenkomst. Zowel de cultuurhistorische als de natuur- en landschappelijke kanten van de gebouwen en het omliggende erf worden belicht. Al wandelend over het erf, maakt men kennis met de geschiedenis van de boerderij, de Zeeuwse kenmerken en typische elementen. Er is ook aandacht voor het omliggende erf: de bomen, struiken, boeren tuin, de boomgaard, drinkpoel en wat er nog meer aanwezig is. Natuurlijk ontmoeten we de eigenaren van het erf. Locatie West Zeeuws Vlaanderen Datum: 7 juni '03 Tijd: 14.00 uur Plaats: omgeving Aardenburg Locatie Walcheren Datum: 21 juni '03 Tijd: 10.00 uur Plaats: omgeving Domburg Aanmelden: Deelname staat open voor iedereen, maar aanmelden is verplicht. De exacte locatie wordt bij aanmelding bekend gemaakt. Bij grote belangstelling wordt de groep in tweeën gesplitst. De tweede groep zal dan later starten. Inlichtingen bij: Sandra Dobbelaar Stichting Landschapsbeheer Zeeland 0113-230936 23

de Steltkluut | 2003 | | pagina 25