4 VLEERMUIZENAVOND door: Sandra Dobbelaar Vleermuizen zijn door hun verborgen leefwijze tot op de dag van vandaag mysterieuze dieren ge bleven. In veel culturen worden ze beschouwd als duivelse en bloeddorstige schepsels die de nachten onveilig maakten. Onze kennis van vleermuizen is gegroeid. Ondanks de fabels die er nog steeds bestaan rondom vleermuizen, is er een veel genuanceerder beeld van ze ontstaan. Duidelijk is dat ze een belangrijke rol spelen in ons natuurlijk milieu. Alle Nederlandse vleermuissoorten zijn wettelijk beschermd. Dat is nodig omdat van de meeste soorten de aantallen na de oorlog drastisch achteruit zijn gegaan. De oorzaken hiervan moeten waarschijnlijk worden gezocht in de verslechtering van het milieu (o.a. door het gebruik van bestri jdingsmiddelen) en de vernietiging van vleermuisverblijven, zoals oude gebouwen en holle bomen. Maar ook het aanbrengen van extra isolerend materiaal in de spouwmuren en onder de daken speelt een belangrijke rol. De wet zegt dat vleermuizen niet mogen worden gevangen of worden gedood. Ook mogen ze niet worden gestoord in hun schuilplaatsen. De meeste vleermuizen komen nooit in aanraking met mensen. Toch kan het gebeuren dat ze heel dicht in de buurt komen. Bijvoorbeeld wanneer ze een kolonie vormen in een huis of schuur of als er per ongeluk eens eentje binnen vliegt. Vleermuizen zijn koloniedieren. In de zomermaanden brengen de vrouwtjes in zogenaamde kraamkolonies groot. In deze tijd vallen ze makkelijk op door hun aanwezigheid in grote aantallen. Kom ook zaterdagavond 7 juni en maak kennis met de levenswijze van vleermuizen en enkele soorten. We brengen tevens een bezoek aan een zomerverblijf, waar we de uitvliegende beesten zullen tellen. Alle gegevens over zoogdieren worden verzamelt en verwerkt door de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming (VZZ). Ook de gegevens die deze avond bijeen worden gebracht, worden aan de VZZ doorgegeven. Zo krijgt men inzicht in de voor- of achteruit gang van vleermuizen. U kunt ook meehelpen, door mee te tellen. De exacte locatie en tijdstip van verzamelen hoort u bij aanmelden. Mocht u een locatie weten waar vleermuizen zitten en of waar we evt. 7 juni terecht kunnen, dan kunt u dat doorgeven. Bij slecht weer kan deze excursie helaas niet doorgaan. Zie voor extra gegevens de agenda voorin. Aanmelden informatie bij Sandra 0115-617 113 CONTACTADRESSEN WERKGROEPEN: Werkgroep Planologie: Vogel-/Roofvogel Zeeland: naam A. Paauwe, G.v.d.Nissestr 48, 4532 AE Zaamslag A. Wieland, Hattingalaan 12, 4561 XV Hulst 0115 432187 0114 317026 0115617416 0115 617004 0114 690482 0115 617113 telefoon Landschapsonderhoud/Bomen: L. Calle, Walstraat 7, 4531 ED Terneuzen Planten: Insecten: Jeugd: P. Maas, Rembrandtlaan 11, 4532 HP Terneuzen J. de Bakker, Past. Willemsstraat 5, 4586 AJ Lamswaarde S. Dobbelaar, Bellamystraat 37, 4532 CR Terneuzen 24

de Steltkluut | 2003 | | pagina 26