terug naar noordelijke westsluis). Toch kwamen we op deze korte afstand verschillende vegetatietypen voor met in totaal 150 verschillende plantensoorten tegen. In het eerste stukje kon je op verschillende plekken aan de vegetatie duidelijk de invloed van zoute kwel zien. Ook stonden hier een enkele bijna uitgebloeide Bijenorchis, maar toen we de weg in zuidelijke richting overstaken ontdekten we in de sloot snel meerdere bloeiende Bijenorchissen, de excursie had dus zijn titel al waargemaakt. In het achterliggende grasveld stond veel Duizendguldenkruid (rode lijst soort). Ook zagen we hier heel veel zo'n honderd) net ontpopte Vijfstippige sint jansvlinders rond vliegen. In de berm ten zuiden van de Hoekse weg naar de Spuikom stonden enkele reeds uitgebloeide Rietorchissen en vele Kleine ratelaars (deels nog bloeiende, deels al in het zaad). Deze rode lijst soort stond tot vorig jaar ook uitgebreid op de plaats waar nu de busterminal met dijk is aangelegd. Direct ten noorden van de Hoekse weg stond een heel veld bloeiende Rietorchissen en met er tussen ook Breedbladige orchis, verder kwamen we hier, terwijl we naar het noorden liepen ook de Moeraswespenorchis en later ook de Breedbladige wespenorchis tegen. We moesten ons hierbij even door de bosjes met brandnetels manoeuvreren. Ter hoogste van het nieuwe dijkje bij de busterminal was het talud omgewoeld en halverwege zakte de voorhoede weg in onwelriekende slik: reden om de dijk op te klauteren en de excursie af te sluiten. Tijdens de plantenexcursie gebruikten we een handige determinatietabel voor niet bloeiende grassen, welke aan dit artikel toegevoegd is. Het is geen kompleet overzicht, maar de meeste grassen kunnen er vrij gemakkelijk mee op naam gebracht worden. Op 5 juli was het zwaar bewolkt dus weinig zon en een fris NW-windje en een temperatuur van 18 graden waren de reden dat een aantal vlindeliefhebsters telefonisch informeerden of de excursie wel doorging. De excursie ging door en om 13 uur vertrokken 16 deelnemers met de vlinderexperten van de Steltkluut. Doel van de excursie was om na te gaan of de vijfstippige-sint-jansvlinder zich nabij het sluizencomplex kan handhaven. De excursiegangers werden niet teleurgesteld want net over de brug van de oostsluis werden op een dijkje en een aangrenzend veldje 350 vlinders en poppen geteld. Omdat er zoveel vlinders op zo'n klein plekje zitten zou je bijna denken dat het niet om een zeldzame soort gaat, maar het is de eerste keer in mijn leven dat ik zulke vlinders zie, merkte een mevrouw op. En je kan ze zo goed bekijken en er zitten er ook nog veel te paren, zei haar vriendin enthousiast. Op het veldje bij het monument werden 20 vlindertjes gezien. Natuurlijk werd er ook gekeken naar andere vlindersoorten maar die waren door de weersomstandigheden minder actief. Zo werd er op de verschillen gewezen tussen het klein koolwitje en het klein geaderd witje. Ook de zandoogjes werden onder de loupe genomen, zodat ieder kon zien waaraan men het oranje-, bruin en bont zandoogje kan herkennen. Verder werden bekeken het zwartsprietdikkopje en het icarusblauwtje en naar de trekvlinders, zoals de distelvlinder, atalanta en gamma-uil. Ook werden er nog wat nachtvlindersoorten gezien zoals de bruine daguil, de klaverspanner, de gestreepte goudspanner en de sint- janskruidblokspanner. Rupsen van de sint- jacobsvlinders vraten aan de blaadjes van het jacobskruiskruid. Op het eind van de excursie, om ca 15 uur, kregen de deelnemers nog een vlinderzoekkaart om een en ander nog eens na te zien en werd geconcludeerd dat de vijfstippige-sint-jansvlinder dit jaar buitengewoon goed vliegt en dat de soort zich over meerdere terreintjes van het sluizencomplex heeft verspreid. Een positieve vaststelling van een leuke excursie. Indien U door deze verslagjes nieuwsgierig ge worden bent naar de bijzondere planten en in secten rijkdom in Uw woongebied (hiervoor hoef je echt niet voor naar het buitenland te gaan!), ga dan mee met de volgende excursies: WILDE MARJOLEIN OP KREVERHILLE Datum: Zondag 3 augustus '03 Tijd: van 11.00 uur tot 14.00 uur VLINDERS, LIBELLEN EN ANDERE INSECTEN IN DE VSB VLINDERTUIN Datum: Donderdag 21 augustus '03 Tijd: 13.30 uur (duur ca 2 uur)

de Steltkluut | 2003 | | pagina 11