Bestemmingsplan Buitengebied van Terneuzen: EEN REACTIE OP HOOFDLIJNEN In hoofdlijnen kan de planologiewerkgroep zich vinden in het voorliggende voorontwerp. Het be stemmingsplan geeft ruimte voor de gewenste ontwikkelingen in het gebied voor het heden en de komende 10 jaar, waarbij de grenzen voor gebruiker en handhaver duidelijk zijn geformu leerd. Echter.... Begrenzing Het 'Plan van Aanpak Kanaalzone' ging uit van de trits Axelse Vlakte, Autrichepolder, Terneu- zen-West, als volgorde voor het ontwikkelen van de bedrijventerreinen. Naar het zich laat aanzien heeft Terneuzen-West nu echter voorrang ge kregen, zodat de Autrichepolder voorlopig niet wordt ingevuld met industrie. Ook blijkt bij toet sing aan de 'Waterkansenkaarten' dat de Autri chepolder veel minder geschikt is voor ontwikke ling van rode functies dan Terneuzen-West. Wij zouden graag zien dat daarom de Autriche polder alsnog betrokken wordt bij de vernieu wing van het bestemmingsplan Buitengebied van Terneuzen. Cultuurhistorisch waardevolle elementen In het hoofdstuk 'Inventarisatie en analyse van functies en ontwikkelingen' wordt gesproken over cultuurhistorisch waardevolle boerderijen. In het buitengebied bevindt zich echter ook een aantal andere waardevolle cultuurhistorische elementen zoals duikers, bruggen en andere bouwwerken. Ook deze verdienen naar onze mening bescherming. Landgoederen Voor de planologiewerkgroep is het uitgangs punt bij het ontwikkelen van een nieuw land goed: een impuls in groen, die mogelijk wordt gemaakt door de ontwikkeling van een rode functie. Het mag niet zo zijn dat het ontwikkelen van 5 hectare groen een excuus wordt om in het buitengebied te mogen bouwen. Landgoederen zijn niet nodig voor landschappe lijke versterking en zijn geen doel op zich. De druk op het buitengebied is al te groot en daar om is de natuurbeweging in principe alleen voor stander van bewoning op vrijkomende boerener- Door: Geertje van der Krogt ven. Wij zijn van mening dat er in de toekomst voldoende erven leeg zullen komen. Pas daarna moet overwogen worden of nieuwe bebouwing nog wenselijk is. Een landgoed kan een positieve bijdrage leve ren aan de natuur en het landschap in de streek, mits er wordt voldaan aan een aantal voorwaar den: 1Het landschap krijgt een kwaliteitsimpuls Het landgoed is niet alleen landschappelijk aangepast aan de locatie, maar het versterkt ook het karakter van dat landschap. Het landgoed sluit aan bij bestaande bebou wing, bossen of parken of vormt gekoppeld met andere landgoederen zelf een verdich tingconcentratie op een daarvoor geschikte locatie. 2. De natuur profiteert mee Het landgoed is gebouwd met respect voor de lagenbenadering (onderste laag is bodem en water, eerste laag is infrastructuur, twee de laag is occupatie). Wanneer wordt ge sproken over ca. 5 hectare nieuw bos, zijn weinig kwalitatief hoge natuurwaarden te verwachten. Wanneer meerdere landgoede ren worden gekoppeld, kan men met een goede inrichting (zonering) wel hoge natuur waarden creëren. 3. De woningbouw past in het landschap en getuigt van respect voor de cultuurhistorie. 4. Economisch en sociaal gezien profiteert de streek mee. Vaak profiteren slechts één of enkele personen van deze uitzonderlijke vorm van wonen in het buitengebied. De beste vorm is een landgoed dat diverse func ties herbergt, namelijk agrarische (economische), natuur, landschaps- en soci ale functies). Samen houden deze functies het landgoed (economisch) in stand. Dit kan alleen als het landgoed over voldoende hec tares beschikt om al deze functies effectief te kunnen toepassen. Kleine landgoederen die nen de maatschappij het best als er in het gebouw een maatschappelijke of openbare functie is gehuisvest. 10

de Steltkluut | 2003 | | pagina 12