DE VELDKREKEL IN 2003 Door Lucien Calle. Het zal velen bekend zijn dat er in het Clingse bos een opnieuw florerende populatie veldkre kels zit. Dit is opmerkelijk omdat het landelijk gezien helemaal niet zo goed gaat met deze soort. Het is een zeldzaam beest geworden, met een negatieve trend. Niet voor niets is de soort dan ook opgenomen op de Rode lijst. Nadat er in 2001 een speciaal plag project is uitgevoerd is de populatie in Clinge spectaculair gegroeid. In 2002 werd de geplagde oppervlakte nog wat verder vergroot. Reden genoeg om de situatie te blijven volgen. Ook dit jaar zijn de roepende mannetjes geteld en dat leverde een maximale score op van wel 90 exemplaren (geteld door Alex Wieland). We geven hieronder een overzicht van de maxi male aantallen per seizoen. Geplagd Max. aantal mannetjes 1997 - 1 1998 - - 1999 - - 2000 - 4 2001 Ja 55 2002 Ja 73 2003 - 90 Positief effect Dat het plaggen een positief effect op de krekel heeft, kan ook worden afgeleid van het gegeven dat een groot deel van de populatie zich steeds op, of in de nabijheid van de geplagde stukken ophoudt. Dat geldt ook voor de in de nazomer aanwezige jonge diertjes. Zo werd er op 8 juli 2003 een groot aantal jonge beestjes op de ge plagde stukjes aangetroffen. Hiermee is tegelijk ook aangetoond dat er ter plaatse voortplanting plaatsvindt. Maar dat was natuurlijk wel al duide lijk omdat het onwaarschijnlijk zou zijn dat zulke aantallen volwassen krekels steeds van elders zouden migreren. Toekomst De populatie lijkt voorlopig wel te zijn veiligge steld. Vanuit de explosief groeiende populatie zijn migrerende dieren waargenomen tot aan Hulst (waarneming Lucien Noens en Kappelle- brug (waarneming Gerrit Blaauwendraat). Wan neer de krekels vanuit die laatste plek de drukke N60 zouden kunnen oversteken, zouden ze in het bos van St. Jansteen terechtkomen. Van daaruit zouden ze een enorm groot gebied kun nen gaan bezetten. Natuurlijk, ook in het bos van St. Jansteen zou dan nog aanvullend bio- toopjes geschikt gemaakt moeten worden. En het is waarschijnlijk nog verre toekomstmuziek. Maar toch, stiekem durven we er wel al over te dromen. Meer info over de veldkrekels vindt u in Stelt- kluut nr. 2000/4 en 2002/5 Met dank aan de in dit stukje genoemde perso nen. Van L. Noens jr. ontvingen we een prachtige foto van een jonge veldkrekel: 13

de Steltkluut | 2003 | | pagina 15