IVN NATUURGIDSENCURSUS AFGESLOTEN Na anderhalf jaar hard werken is de IVN natuur- gldsencursus Zeeuws Vlaanderen '02/'03 met de diploma-uitreiking op woensdag 17 septem ber 2003 afgesloten. Net als de jaarlijkse excursiebrochure in Zeeuws Vlaanderen, werkte de IVN afdeling samen met Staatsbosbeheer, Zeeuws Landschap, Steltkluut en Duumpje (uniek voor Nederland!). Door het werk van de nieuwe IVN natuurgidsen is het aanbod in Zeeuws Vlaanderen verrijkt met: een wallenwandeling over en langs de Aar- denburgse vestingwerken; een natuurpad met doe-activiteiten bij de oude schaapskooi in Emmadorp; een natuurwandeltocht Braakman-Zuid; een presentatie over de IVN natuurgidsen- cursus. Bovendien hebben de cursisten elkaar rondge leid in hun adoptieterrein. Deze excursies kun nen in het jaarlijkse excursieprogramma van Zeeuws Vlaanderen opgenomen worden. Hier volgen enkele voorbeelden van hun werk: Natuurpad op het erf van de voormalige schaapskooi te Emmadorp Het Verdronken Land van Saefinghe werd in de vorige eeuw beweid met schapen. De schaaps herders trokken 7 dagen per week met hun kud de door het schorrengebied. Het was een hard bestaan voor zowel de schapen als de herders. In 1996 hebben Het Zeeuwse landschap en de laatste herder moeten besluiten om met de schapenbeweiding van het schor te stoppen. Het was niet langer verantwoord voor de schapoen in verband met verdrinkingsgevaar. Nadat de schaapskooi zijn functie verloren had, heeft Het Zeeuwse Landschap het plan opgevat om het erf te gaan herinrichten tot hoogstam- fruitboomgaard met veedrinkput. In januari 2002 zijn de bomen aangeplant en is de put gegra ven. Voor degenen die eens kennis willen maken met het vernieuwde erf is er op afspraak een bezoek mogelijk. Via deze folder informeren we U over een rondgang over het erf, waar hier en daar wat info-panelen geplaatst zijn. Het is de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen op het erf van de voormalige schaapskooi. Het natuurpad begint bij de houtopslag. Langs het snipperpad dat we volgen, zijn spon taan o.a. kaardenbolien opgekomen. Het is een tweejarige plant die vroeger gebruikt werd om wol mee te kaarden. Links staat de schaapskooi die door Jan Boom in stadia opgebouwd is met woonhuis annex 18

de Steltkluut | 2003 | | pagina 20