HISTORISCH OVERZICHT BIJZONDERE DAGVLINDERS Toevalstreffers bij gericht zoeken. Een zoektocht naar het voorkomen van Zygaena trifolii (een dagactieve nachtvlinder) levert tus sen Absdaie en Hulst langs de Plattendijk een behoorlijk grote populatie Koevinkjes op (anno 2000). De voor Oost Zeeuws Vlaanderen bijna uitgestorven Hooibeestjes zitten blijkbaar bijna allemaal op de 'Gasdam' in het Verdronken land van Saeftinge. Als waarnemer eens wakker ge schud worden is ook wel eens goed om een be paalde vlindersoort eens nader onder de loep te nemen. Eikenpages, het klinkt als een tover woord in de oren. Het in het Liniegebied te Hulst waargenomen, ook bij toeval, exemplaar van deze vlindersoort bracht een ware klopjacht te weeg. Schrale zandgronden met redelijk oude zomereiken voldoende aanwezig. Het goede waarnemingstijdstip ligt bij deze soort eigenlijk laat in de dag. Steeds alert blijven luidt hier dan ook de boodschap! Toevalstreffers en bijzondere waarnemingen de laatste 17 jaar in Zeeuws Vlaanderen. Gezien door de 'insectenwerkgroep' van de Natuurbe schermingsvereniging "De Steltkluut": J. de Bak ker, L. Noens, J. Rijnders, E. Taelman, e.a. Groentje, Callophrys rubi Een tot de Lycaenidae behorend vlindertje dat in 1985 1gevangen werd te Lamswaarde. Een bijzondere waarneming van deze kleine tot de blauwtjes behorende vlindersoort. Het Groen tje is volgens de literatuur gemakkelijk te her kennen aan de schitterend groene ondervleu gels. Ja, natuurlijk! Zolang ze niet op groen zit ten. Voor Nederland een vrij algemene stand vlinder die leeft op heideterreinen en hoogve nen. Voor geheel Zeeland is dit niet van toepas sing. Het Sporkehout (Vuilboom) en de Brem voor de rups van deze vlindersoort is hier waar schijnlijk te weinig aanwezig. Braam (Rubus) komt hier wel voor vandaar de naam rubi) maar mogelijk moet er toch een bredere basis zijn voor het Groentje. Voor zover bekend is er in Zeeland nooit een populatie waargenomen, dus zal dit wel een dwaalgast zijn geweest die even op adem kwam in een tuin te Lamswaarde. (1) Tot 1985 waren er twee waarnemingen in Zeeland Door: Lucien Noens Adippe Een uiterst zeldzame onregelmatige standvlin der, een goede vlieger met een snelle krachtige vleugelslag. Toch wist een natuurliefhebber hier een geslaagde foto van te maken. Het blijkt de tot de parelmoervlinders behorende Adippevlin- der te zijn. Citaat uit de correspondentie met Dick Groenen dijk (Vlinderstichting)-, na bestudering van de foto's van de parel moervlinder die in Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen) gemaakt zijn kan ik niet anders dan tot de conclusie komen dat het een mannelijke Fabriciana adippe is". Is deze vlinder in 1994 (2) met een windhoos meegekomen of met trek kende Vanessa atalanta'sTrouwens Terneu zen is een havenplaats. Heeft dit exemplaar als verstekeling meegereisd met een of ander schip? Wij zullen het nooit weten. (2) De enige melding voor Zeeland Grote vos, Nymphalis polychloros Half april 1996. Een verwoed videofilmer is op wilgenkatjes diverse bijen aan het filmen in het S.B.B. bos 'de Zoete Vaart' te Hulst. Een vreemdsoortige bij met een lange roltong hangt als een kolibrie rond de katjes. Veel Dagpauw ogen doen hier nabij deze wilgenstruik parings- vluchten. Plots komt uit het niets een andere vlinder op de katjes liggen zonnen. Deze is niet zo makkelijk te benaderen. Telkens wanneer de vlinder vol in beeld is en de camera draait is de verrekkeling weg. Geduld, geduld enz. Na enige tijd lijkt de 'star' gewoon aan de camera plus man. Weet die veel wat hij filmt. Een fraai exem plaar is toch anders en welke naam moet eraan geplakt worden. Het lijkt op een Kleine vos maar dan toch ietsje anders. Even de insectenkenners erbij gehaald en groot was de verbazingon gelooflijk, je hebt een Grote vos gefilmd!! Hier stonden tot 1972 hoogstam fruitbomen. Mo gelijk was deze Grote vos het laatste exemplaar van een populatie die als standplaats deze boomgaard had gekozen Reeds in 1989 werd door een vlinderliefhebber in zijn tuin aan de Keldermanstraat te Hulst een 13

de Steltkluut | 2004 | | pagina 15