Grote vos opgemerkt. Ook in het Braakman ge bied, ten westen van Terneuzen, werd deze vlin der in 1993 en 1996 waargenomen. Voor zover bekend zijn er voor Zeeland 39 waarnemingen w.o. de laatste in 1999. Koningspage Iets groter en met 'langere staarten' dan de Ko- ninginnenpage is de Koningspage een zeldzame dwaalgast. Ook de vleugeltekening is iets an ders nl. voorvleugels met zes zwarte strepen en een op de achtervleugel. Deze vlindersoort komt normaal voor in de warme delen van Europa. Een groot verschil tussen beide soorten is dat de Koninginnenpage rups leeft op Schermbloe- migen Umbelliferaeen de Koningspage rups op Sleedoorn (Rosaceaé). In 1992 was er een toevallige ontmoeting, met twee vlinderwaarnemers op de vervallen spoor lijn te Hulst, vlakbij de Waterstraat met deze zeldzame Koningspage, Iphiclides podalirius. Citaat uit de PZC: ze konden zich wel voor hun hoofd slaan. Geen vlindernetje, geen foto toestel. Ze stonden wel een kwartier oog in oog met deze ongelooflijk schitterende vlinder. Nooit eerder gezien in Zeeland. Op 24 mei 1997 wordt er langs de Westerschel- dedijk te Baalhoek door dhr. W. van Kerckho- ven nog zo'n exemplaar waargenomen. Het is bij deze twee toevalstreffers gebleven. Deze twee meldingen zijn de enige voor Zee land. Keizersmantel, Argynnis paphia In de groep van de Nymphalidae werd op 12.08.1996 door een enthousiaste jhr. E. Prin sen te Hengstdijk in de tuin op een Buddleia (vlinderstruik) een vrij forse parelmoerachtige vlinder gevangen. Het bleek een Keizersmantel te zijn met de typische paarlemoervlekken aan de onderzijde van de vleugels. Enkele dagen later (15 aug.) werd een exem plaar in de Hedwigepolder nabij het Verdronken land van Saeftinge gevangen en weer terug los gelaten. Hulst, 26 aug. 2000. Een opgewonden vlinder liefhebber vangt in het bijzijn van diverse getui gen kwestie van geloofwaardigheid) een Kei zersmantel in het Liniegebied. Het betreft steeds sterk afgevlogen exemplaren en wie weet hoever ze van hun oorspronkelijk leefgebied zijn afgedwaald. Voor geheel Zeeland (zover bekend) 16 waarne mingen van deze schitterende vlindersoort. Rouwmantel, Nymphalis antiopa In dezelfde groep Nymphalidae werd te Hulst op 1 aug. 1995 een Nymphalis antiopa ofwel de Rouwmantel gemeld. De Vlinderstichting: Invasie van Rouwmantels in Nederland. Dagblad 'De Stem' kopt maandag 7 aug. 1995: Zeldzame vlinder gesignaleerd in Hulst. Rouw mantel absoluut hoogtepunt vlinderjaar. Deze schitterende vlinder is eigenlijk een trek- vlinder die na jaren van afwezigheid plots op duikt in Nederland en met stille trom weer voor misschien lange tijd verdwijnt. Naar het schijnt zitten er in Macedonië nog populaties van deze bijzondere vlindersoort. Op 13 sept. 1995 wordt in de Braakman zuid ten zuidwesten van Terneuzen) een exemplaar waargenomen. In 2002 wordt in hetzelfde ge bied door dhr. C. Riemslag deze vlinder waarge nomen in zijn tuin. De opstijgende alcoholdam pen van gistende blauwe pruimen hebben deze vlinder mogelijk naar hier gelokt.... (3) Tot 1960 was deze soort nog een vrij algemene standvlinder voor Nederland. Na 1960 is deze status snel veranderd in zeldzaam. De reden van deze snelle achteruitgang is nog steeds niet duidelijk. Her en der ruilverkavelingen? Voor geheel Zeeland zijn ooit zo'n 46 stuks Rouwmantels waargenomen. (3) Niet alleen vogels komen aan rottend fruit eten, ook div. vlindersoorten mogen graag met hun lange roltong in het fruit peuteren. Twee forma's Een droog najaar en winter (1996-1997) zorgde voor droge infiltratie kanalen in het waterwinge bied van Delta Nutsbedrijven te St. Jansteen. Een geweldige massa Watermunt en Katten staart kwam hierdoor op de bodem van diverse kanalen tot bloei. Met in de nabijheid Schapezuringveldjes, ont- wikkelcentra voor de Kleine vuurvlinder, barst het hier van deze vlindersoort. Het is dan ook een komen en gaan om nectar te drinken en wegwezen om eitjes af te zetten op de zuring- veldjes. Het is dan ook als waarnemer volop ge nieten op een bankje met uitzicht op deze kana len en de zuringveldjes achter je rug. Argeloze voorbijgangers hebben niets gezien! Tussen deze gewone vuurvlindertjes worden een wit exemplaar niet afgevlogen) en een met blauwe vlekjes gezien. 14

de Steltkluut | 2004 | | pagina 16