Kleine vuurvlinder zonder vuur kopt de Vlinder stichting in Vlinders nr.2 van 2000. Het gaat hier over de Lycaena phlaeas f. smidtii. Een zeldza me vorm van de Kleine vuurvlinder waarbij de rode grondkleur van de vleugels vervangen is door een roomkleurig witte kleur. Op de Liniedijk te Hulst werd zo'n witte vuurvlin der in sept. 1990 gevangen. Zeven jaar later werd eind aug. 1997 tussen zo - n 900 gewone geboortegolf23 aug.) "hoe is het mogelijk", weer zo'n wit exemplaar door dezelfde persoon gevangen. Als dit niet zo'n moment is om uit je dak te gaan Lycaena phlaeas f. coeruleapunctata is een re gelmatig optredende variëteit van de Kleine vuurvlinder. Deze vertoont prachtig blauwe vlek jes bij de achterrand van de ondervleugels. Mo gelijk zijn er hier meerdere aanwezig in dit enorm naar munt ruikende zuid kanaal. Wanneer er nog eens zo'n explosie van Kleine vuurvlinders plaatsvindt zullen wij beter gaan kijken. Wie weet wat voor zeldzame vormen er tussen zitten. Rode lijst: kwetsbaar In dezelfde infiltratiekanalen wordt voor het eerst in okt. 1995 de Kleine parelmoervlinder, Isso- rla lathonla, gezien. In aug. 1996 werd er weer een gezien. Door de hittegolf in aug. '97 trad er een ware vlinderexplosie op in dit waterwingebied. Op 8 sept. werden er in dit gebied 2445 vlinders ge teld, waaronder 968 stuks Kleine vuurvlinder, 784 Kleine vossen (waar zijn ze In 2002 geble ven?), 269 Atalanta's en vele andere soorten. Op 10 september worden hier tussen deze ge weldige aantallen vlinders 4 stuks Kleine parel moervlinder gezien. Alle 4 prachtexemplaren, dus toch een kleine populatie aanwezig? Ge schikt biotoop? De Akkerviooltjes, wel niet zo veel maar toch, zijn hier in de buurt van de ka nalen aanwezig. Een vlinder werd bij de viooltjes gezien Toch, we schrijven nu 2002, is er maar 1 Kleine parelmoervlinder meer gezien in het waterwin gebied te St. Jansteen. 20 juni 2000 is de laatste waarneming voor Zeeuws Vlaanderen. Wij blijven hopen Voor geheel Zeeland komt zowel Walcheren als de Kop van Schouwen het best als waarne mingsgebied uit de bus vanwege de duinpanne tjes met de duinviooltjes als waardplant voor de rups van deze plaatsgebonden standvlinder. Rode lijst: gevoelig Het grootste zandoogje dat in ons land voorkomt is de Heivlinder, Hipparchia semele. Deze soort komt voornamelijk voor in de heide gebieden op voedselarme zandgrond en in de duinen. Pleistocene zandgronden afzetting van stuifzand uit de laatste ijstijd) zijn hier aanwezig, echter de heidevelden ontbreken hier in St. Jansteen. In een van de zuidelijke infiltratiekanalen werd op 12 aug. 1997 een vrouwelijk exemplaar van deze Heivlinder waargenomen op een Water munt plant die even boven het maaiveld uit stak. Een uitkijk post? De zeer schichtige vlinder vliegt soms bij nadering richting België om dan enkele dagen later weer te verschijnen op de zelfde plant. Het blijkt een zeldzame voor deze streek) dwaalgast te zijn want deze vlindersoort is niet meer gezien in de volgende jaren. Ook heeft er sindsdien nooit meer zoveel Water munt in bloei gestaan doordat er vrij vroeg en lang in het jaar water in de kanalen stond. Nog eens een droge zonnige zomer en najaar ge wenst. Voor zover bekend was het exemplaar van 12.08.1997 het enige voor Oost Zeeuws Vlaan deren. Voor Zeeland nog redelijke aantallen, gedateerd) nl. 312 waarnemingen met 1682 stuks vlinders en al deze waarnemingen komen uit de duingebieden langs de kust. forma helice Nog zo'n vlinderrijk gebiedje gelegen tussen Axel en Zaamslagveer bij het kruidenteelt bedrijf "Marleen kruiden" in 1996 (fam. van de Winc- kel). Een massa vlinders tussen een zee van bloeiende kruiden, bloemen en luzerne waaron der een 30 tal Oranje luzernevlinders met daartussen 3 vrouwelijke exemplaren, lichtgeel gekleurd. Meestal wordt het helder oranjegeel van Colias croceus gezien. Bij 10% van de vrouwelijke vlinder komt een lichtgele tot witte vorm (.forma helice, Hubner, 1799-1800) voor. Deze witte (romig witteluzer- nevlinder, Colias croceus f. helice, werd ook ge zien op 18 juli 1984 op de Liniedijk te Hulst en op 8 september 1996 op het fort "Zandberg". 15

de Steltkluut | 2004 | | pagina 17