Niet onderzochte kilometerhokken Slecht onderzochte kilometerhokken Goed onderzochte kilometerhokken De Kamsalamander is een stuk zeldzamer. Het is een Rode Lijstsoort en een provinciale doel- soort. De verspreidingskaartjes van de soort in Vlaanderen geven aan dat de Zeeuwse popula tie hier geen aansluiting heeft en dus geïsoleerd is. Ook in onze regio zijn de populaties versnip perd en zijn ze meestal afhankelijk van enkele voortplantingspoelen. De goede biotopen zijn meestal oude poelen (ouder dan 40 jaar). Het is dus zaak om deze goed te beschermen en te onderhouden. Op enkele locaties zijn in de om geving van de oude poelen, nieuw gegraven poelen gekoloniseerd. Hierdoor wordt de kans op lokaal uitsterven kleiner. Waar de Kamsala mander voorkomt zijn meestal ook de overige natuurwaarden hoog. Een kleinschalig land schap (het ouderwetse boerenland) met veel afwisseling, waar voldoende poelen dichtbij el kaar liggen is het favoriete biotoop. Het is een soort waar we zeer zuinig op moeten zijn. Alle salamanders hebben een uniek buikpatroon. Bij de Kamsalamander is dit ook goed te zien. Mo menteel zijn er enkele onderzoeken waarbij de buiken gefotografeerd worden. Zo kan bepaald worden hoe oud de salamanders worden en of ze jaarlijks naar hetzelfde voortplantingsbiotoop terugkeren. Mogelijk zijn er nog niet ontdekte populaties. De Alpenwatersalamander is een echte nieuw komer. Indien je de verspreidingskaartjes van Vlaanderen bekijkt zie je veel stippen in het aan Zeeuws-Vlaanderen grenzend gebied. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ze bij ons aange troffen zijn. Het zijn prachtig gekleurde salaman ders. Het verspreidingspatroon in Zeeuws- Vlaanderen is opvallend. Ze blijven tot op heden binnen het Dekzandgebied. In West Zeeuws- Vlaanderen zijn gevonden rondom Aardenburg waar de aantallen nog niet zo heel hoog zijn (stip staat nog niet op de kaart, maar ze zitten er wel). In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn kleine aantallen aangetroffen rondom Overslag en Clinge en hoge aantallen (tot maximaal 70 exemplaren op 1 locatie) in de bosachtige om geving van Heikant en Koewacht. De nabijheid van bosjes heeft een duidelijke positieve invloed op deze soort. Waarnemingen van amfibieën kunnen doorge geven worden via amfibie steltkluut.nl of via alex.wieland@slz.landschapsbeheer.nl Wilt u een amfibiebiotoop aanleggen of herstel len, dan kunt u voor informatie en eventuele subsidiemogelijkheden contact opnemen met mij. Wie fuiken wil lenen (maart-juni) kan dit doorgeven via de bovenstaande email adressen. 21

de Steltkluut | 2004 | | pagina 23