TREKVLINDERS IN 2003 IN RECORDAANTALLEN WAARGENOMEN IN (OOST) ZEEUWS VLAANDEREN Verslag van Joop de Bakker en Eddy Taelman We hadden in Zeeland in 2003 een record aan tal zonuren en de warmste zomer sinds meer dan honderd jaar. Is dit een gevolg van een kli maatsverandering? Het aanhoudend mooie weer zorgde tot begin augustus voor veel vlin ders. Veel natuurliefhebbers hebben dit ook op gemerkt en we kregen diverse telefoontjes dat er ongekende wolken met vlinders vlogen nabij Terneuzen. Toen volgde een week met tropi sche temperaturen en een aanhoudende droog te. Door de warmte en de droogte waren veel nectarplanten veel te vroeg uitgebloeid en wer den er in vergelijking met andere jaren veel min der vlinders gezien. Al twintig jaar registreert de insectenwerkgroep van de Steltkluut de trekvlinders in onze streek en al deze waarnemingen worden verwerkt in een eigen bestand en doorgestuurd naar lande lijke instellingen die de vlindertrek bestuderen en die de gegevens opnemen in de landelijk trek- vlinderverslagen. De laatste twintig jaar werden er nog nooit zo veel distelvlinders, gele luzernevlinders, oranje luzernevlinders, windepijlstaarten, kolibrievlin ders en doodshoofdvlinders in Oost Zeeuws Vlaanderen gezien. In 2003 werden er 27.689 trekvlinderwaar- nemingen in ons computerbestand ingevoerd. Dat is ca. 34% van de 81.355 waarnemingen die door 223 mensen werden doorgegeven. Distelvlinder (Vanessa cardui) Op de lijst van 136 waargenomen soorten staat de distelvlinder bovenaan met 18. 976 waarne mingen. De eerste distelvlinder werd op 29 april gezien in de Waterstraat in Hulst (E. Taelman). De meeste distelvlinders (2843) zijn geteld op 23 juli. Op de gasdam telde men toen ruim 1300 vlinders op jacobskruiskruid, akkerdistel, speer distel en klis. Ontelbaar waren de vlinders eind juli in de buurt van de stoplichten nabij het ziekenhuis te Terneuzen en deze aantallen zijn niet opge nomen in het bestand. Van 4 tot 10 augustus hadden we tropische dagen en zeer opvallend was dat daarna de meeste distelvlinders uit on ze streek verdwenen waren. Was hier sprake van doortrek? In de nazomer en herfst werden er nog maar ca 500 vlinders geteld en wij had den, eerlijk gezegd, meer nakomelingen ver wacht. De laatste distelvlinder werd gezien op 14 oktober in Terneuzen (M. Capello). Atalanta (Vanessa atalanta) De atalanta is in 2003 al vroeg waargenomen. De eerste vlinder werd op 9 maart waargeno men te Filippine door M. Capello. In maart wer den er 13 vlinders gezien en in april 11. Onge twijfeld waren hierbij overwinteraars. In de maand juli lag de top en werden er 2886 vlinders geteld. De meeste atalanta's werden gezien op 23 juli op een dijk in de Louisapolder waar er ca 1000 vlinders rondvlogen. Maar na juli waren ze, net als de distelvlinders, grotendeels uit de regio verdwenen en werden er nog maar ca 450 vlin ders gezien. In november waren er nog twee late waarnemingen. Op 7 november in Terneu zen (E. Neve) en de laatste op 14 november in Hulst (mevr. Stalz). Een goed jaar met 3.942 waarnemingen, maar geen record voor deze soort. Windepijlstaart (Agrius convolvuli) De windepijlstaart is een nachtvlinder met een

de Steltkluut | 2004 | | pagina 13