zeer lange roltong van ca. 9 cm en is afkomstig uit Zuid Europa of Noord Afrika. De vlinder werd maar liefst 122 keer waargenomen, vooral op nachtschone en (welriekende) tabak. De eerste windepijlstaart werd op 24 juni gezien te Kloos- terzande (S. de Bakker). De laatste vlinders wer den gezien op 11 oktober in Hulst (E. Bogaert) en Graauw (A. de Winkel). Er zijn ook nog 6 rup sen gevonden. In Heikant (fam. Hulpusch) werd op ca 15cm diepte een pop boven gespit. Het vorige recordjaar was 1991 met 86 vlinders en 3 rupsen. Oranje luzernevlinder (Colias croceus) In 2003 zijn er een record aantal oranje luzerne- vlinders waargenomen. Maar liefst 733 vlinders werden er genoteerd. De eerste vlinder werd gezien op 7 juni bij Emmadorp door M. Capello, De meeste vlinders werden geteld in nieuw bouwwijk de Grote Kreek te Hulst. Hier vlogen op 20 juli maar liefst 60 vlinders rond. Opvallend laat zijn de 18 waarnemingen in november langs de dijk van de Westerschelde. De laatste vlinder werd hier gezien op 13 november. Op 5 novem ber is te Baalhoek een zeer zeldzaam wit vrouw tje (forma helice) gevangen. Het is pas de vierde keer dat zo'n exemplaar in O.Z. Vlaanderen is waargenomen. Gele luzernevlinder (Colias hyale) Het hoogtepunt voor de vlinderliefhebbers was de aanwezigheid van de gele luzernevlinder. Het was al 20 jaar geleden dat de soort toen op de zeedijk bij Emmadorp werd gezien. De eerste vlinder werd gezien op 4 augustus in Canisvliet (H. van Hage). In totaal werden er 12 vlinders gezien. Hiervan werden 11 vlinders gevangen om met zekerheid te kunnen vaststellen of het gele luzernevlinders waren, want het is een be kend fenomeen dat onder de oranje luzernevlin ders ook gele exemplaren (forma helice) voorko men. De laatste vlinders vlogen op 25 septem ber in de buurt van Emmadorp (E. Taelman). Doodshoofdvlinder (Acherontia atropos) De doodshoofdvlinder is een nachtvlinder en komt uit Centraal Afrika Het is in Nederland een zeldzame trekvlinder en wie deze vlinder ontdekt weet vaak zelf dat het een zeldzame waarne ming is. Vanaf 1983 t/m 2003 werden er maar 21 vlinders gezien en 3 rupsen gevonden. In 2003 werden er 4 vlinders gezien en werden er 3 vingerdikke rupsen gevonden. 'f Rupsen werden aangetroffen in Kruisdorp (dhr. Herfkens), Cadzand (C. Almekinders) en in Groede (A Cijsouw). De vlinders werden gezien op 4 september in Hulst (M. Spruijt), op 5 sep tember in Terneuzen (M. James) op 13 sep tember een zeer gaaf exemplaar op de Drogen- dijk (L. van Damme) en de laatste op 8 oktober in Terneuzen op de Basaltpromenade (dhr. Boe- renbach uit Hoek) Gamma-uil (Autographa gamma) Deze overdag actieve nachtvlindersoort is meer dan gemiddeld waargenomen in onze regio. De eerste 12 vlinders werden allen gezien op 7 mei (J. de Bakker en E. Taelman). De meeste gamma's (232) werden geteld op 1 augustus op de Liniedijk te Hulst (E. Taelman). De laatste vlinders vlogen op 13 november langs de dijk van de Westerschelde (E. Tael man) en daarmee kwam het jaartotaal op 3107 vlinders. Getekende gamma-uil (Macdunnoughia confusa) In de maanden augustus en september werd deze trekvlinder 8 keer gezien. De eerste vlinder werd op 14 augustus gezien in het waterwinge bied te St. Jansteen. Het laatste exemplaar werd 12

de Steltkluut | 2004 | | pagina 14