6 Tabel 2: Zeeuws-Vlaamse gebieden met de hoogste relatieve soortenrijkdom. Tabel 3: Aantal zeldzame soorten van Braakman Noord. I Nr Plaats RS 1 Erasmusbos Cadzand 17,5 2 Elzenbroekbos Pereboomsgat Koewacht 13 3 Axelse bos 10 4 Groedse duintjes 8 5 -Braakman Noord -Plaatje Luntershoek 7,5 7,5 Elderschans Aardenburg 7 UFK Klasse Omschrijving Aantal uur- hokken in Neder land Aantal soorten in Braak man Noord 0 Uitgestorven 0 1 1 Uiterst zeld zaam 1-2 4 2 Zeer zeld zaam 3-6 2 3 Zeldzaam 7-17 7 4 Vrij zeld zaam 18-113 21 de Macrofungi. Slechts een paar soorten Micro fungi is opgenomen. Deze samengestelde to taallijst is op vraag digitaal verkrijgbaar. Uit de ze lijst zijn onderstaande gegevens gedestil leerd. Een vergelijking met andere Zeeuws- Vlaamse bossen. Om de soortenrijkdom van Braakman Noord met de andere Zeeuws-Vlaamse bos en natuur gebieden te kunnen vergelijken, worden hieron der vanuit beide inventarisatierapporten, het totaal aantal soorten van de soortenrijkste ge bieden, in tabelvorm gegeven, (tabel 1) André de Meijer heeft ook de relatieve soorten rijkdom (=RS) van alle geïnventariseerde gebie den berekend. De relatieve soortenrijkdom is de verhouding tussen het totaal aantal soorten en de grootte van een gebied. De gemiddelde waarde in Zeeuws-Vlaanderen daarbij is 5. Hoe hoger het getal hoe rijker. In het tabel 2 de bos sen met de hoogste relatieve soortenrijkdom gegeven. In het Clingse bos zijn dus wel meer paddestoe len dan in Braakman Noord gevonden, maar het gebied scoort relatief toch veel minder goed, omdat het veel groter is. Uit bovenstaande blijkt dat Braakman Noord zeer soortenrijk is. Het absolute soortenaantal is in beide inventarisatie rapporten het tweede hoogste. En ook de Relatieve soortenrijkdom is met een gedeelde vijfde plaats hoog. UFK en Rode Lijst De waarde van een gebied hangt niet alleen van het soortenaantal af. Ook de zeldzaamheid uitgedrukt in de Uurhok fre quentieklasse (UFK, zie de Standaardlijst) is belangrijk. In tabel 3 wordt van de zeldzame soorten, de in de Braakman Noord voorkomen de aantallen soorten, per klasse, gegeven. Een belangrijk instrument om de waarde van soor ten te wegen is de zg. Rode Lijst (RL). Deze kent 5 categorieën: 0 uit Nederland verdwenen, 1 met uitsterven bedreigd, 2 sterk bedreigd, 3 bedreigd en 4 potentieel bedreigd. Voor de Ro de lijst wordt niet alleen zeldzaamheid meege wogen, maar ook de trend (of de soort vooruit, of nog verder achteruit gaat). In het gebied zijn in totaal 22 Rode lijst soorten vastgesteld. In tabel 4 wordt daarvan een lijst gegeven. De verschillende biotopen Goed, Braakman Noord is een belangrijk pad- Auriscalpium vulgare 15

de Steltkluut | 2004 | | pagina 17