Tabel 4: Rode lijstsoorten Braakman Noord. Soort 1 Cortinarius mulitiformis 2 Asterophora parasitica 3 Auriscalpium vulgare 4 Tricholoma argyraceum var. Scalpt. 5 Clitopilus scyphoides 6 Entoloma incarnatofuscescens 7 Inocybe adequata 8 Inocybe phaeodisca cf posterula 9 Lactarius vietus 10 Paxillus filamentosus 11 Pholiota conissans 12 Russula sanguinaria 13 Thelephora anthocephala 14 Tricholoma argyraceum 15 Tricholoma fulvum 16 Helvella spadicea 17 Inocybetenebrosa 18 Lactarius mitissimus 19 Peziza celtica 20 Psathyrella pygmaea 21 Tricholopmopsis rutilans 22 Volvariella pusilia De Kuijs Rode Meijer Lijst Zaagplaatgordijnzwam Plaatjseszwamgast Oorlepelzwam Zilveren ridderzwam Kleine molenaar Bosstaalsteeltje Wijnrode vezelkop Tweekleurige vezelkop Roodgrijze melkzwam Elzekrulzoom Stoffige bundelzwam Bloedrode russula Gespleten franjezwam Zilveren ridderzwam Berkeridderzwam Nonnekapkluifzwam Zwartvoetvezelkop Oranje melkzwam Purperen bosbekerzwam Dwergfranjehoed Koningsmantel Kleine beurszwam x X X X X X X X x X X X X X X X X X X X X X 1 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 destoelen gebied. Maar hoe zit het met de ver schillende deelgebieden? Hoeveel van die soor ten groeien in het bos, en hoeveel in de bloem rijke graslanden? En zijn de verschillende bos- typen allemaal waardevol? Om bovenstaande vragen te kunnen beant woorden zijn de soorten uit de totaallijst op een aantal ecologische aspecten geselecteerd. We volgen hier de gegeven indeling in Habitat voor keur en Functionele groep van de Standaardlijst (Arnolds et. al.,1995). Per groep wordt daarbij ook steeds het aantal Rode lijst soorten uit Braakman Noord gegeven. De resultaten vindt u in tabel 5. Bos versus grasland. De botanisch waarden liggen in de Braakman vooral in de bloemrijke graslanden langs de Westgeul, de bossen zijn voor de plantenwereld nauwelijks waardevol. Mycologisch (wat zwam men betreft) zijn de rollen echter precies omge draaid. In de bloemrijke open gebieden zijn slechts 70 zwamsoorten zijn gevonden, waar onder 3 Rode lijstsoorten, met een relatief lage status. In de omringende bossen daarentegen zijn wel 268 soorten gevonden, waarvan 19 Ro de lijst, met o.a. Rode lijst 1 en 21. Het is door onderzoekers al veel vaker opgemerkt: bossen die botanisch weinig waardevol zijn, kunnen voor paddestoelen soms juist wel erg veel waarde hebben. Is naaldhout ook waardevol? In Braakman Noord zijn er een aantal exotische naaldhoutbeplantingen, bestaande uit grove den, fijnspar, zwarte den en sitcarspar. Deze geven hier uiteraard geen natuurlijk beeld en zijn op de langere termijn minder gewenst. My- cologen houden een pleidooi om toch relicten van naaldhout in Nederland in stand te houden omdat een groot deel van de Nederlandse pad- 16

de Steltkluut | 2004 | | pagina 18