Tabel 5: de soorten gesorteerd op bostype en binding aan bomen. Groep Aantal soorten Rode lijst Totaal 338 22 Aan bos gerelateerd 268 19 Aan grasland gerelateerd 70 3 (2x3, 1x4) Naaldhout 23 3 (1x2, 1x3, 1x4) Broekbos (Berke- en elzebroek) 10 1 (1x3) Mycorrhiza's totaal 64 12 Obligaat gebonden aan: -Zomereik 11 3 (1x1, 2x3) -Berk 8 1 (1x3) -Wilg 4 1 (1x3) -Den 2 1 (1x3) -Zwarte els 2 1 (1x3) -Hazelaar 1 0 destoelen-soorten ervan afhankelijk is (13%) waaronder een flink aantal rode lijst soorten. Het gaat dan vooral om naaldhout op kalkrijke duinen en binnenlandse zandgronden. Uit het boek Paddestoelen en Natuurbeheer (Kuyper 1994) citeren we het volgende: "Het is uit het voorgaande duidelijk dat er ten aanzien van de aangeplante bossen van niet inheemse bomen verschillende opvattingen mogelijk zijn. Ener zijds zijn deze bossen een onnatuurlijk element in onze natuurgebieden, anderzijds vormen zij de groeiplaats van talrijke soorten paddestoelen (en andere organismen) die wel degelijk als in heems moeten worden beschouwd. Vanuit het grote belang voor de mycoflora willen wij daar om pleiten voor het behoud van aanzienlijke arealen dennenbossen, speciaal in de kustdui- nen en in de binnenlandse stuifzandgebieden." Dit verhaal blijkt ook voor Braakman Noord op te gaan. Daar zijn 23 soorten aan naaldhout gebonden, waaronder 3 Rode lijst soorten. De Oorlepelzwam (RL 2!) groeit op dennenkegels, de Bloedrode russula (RL 3) als mycorrhiza- partner bij dennen. Wanneer een flink deel van de dennen gespaard wordt maar men wel het hele pak dennenstrooisel onder de bomen weg haalt (om daardoor de bodem weer wat te ver schalen) zal dus ook de Oorlepelzwam verloren gaan. Serieus rekening houden met het padde- stoelenbelang betekent dus een wat genuan ceerdere aanpak van het exotenprobleem. En broekbos dan? Broekbos is een andere naam voor Moerasbos, in Braakman Noord te vinden langs De West geul. Vanuit botanisch en vogelbelang wordt er meestal gepleit om kreekoevers open te hou den. Daar groeien immers bloemrijke graslan den en deze terreinen zijn vaak ook voor weide vogels geschikt. Het broekbos langs de West geul bestaat slechts uit kleine snippertjes en is gedeeltelijk nog erg jong. Toch zijn hier ook al 10 typerende paddestoelsoorten, met een Rode lijst 3 soort gevonden. Laten we nog eens terug te gaan naar het hiervoor gegeven lijstje van Zeeuws Vlaamse toplocaties voor relatieve soortenrijkdom. De beste drie gebieden zijn al ledrie gebieden waar mensen die voornamelijk redeneren vanuit botanisch of vogelbelang, ei genlijk liever helemaal geen bos zien. Op num mer een staat het essenbos uit het Erasmus- bos. Het is een bos op de klei. Dergelijke bos sen zijn zeldzaam en er is van bekend dat ze een hoge biodiversiteit kunnen herbergen! Dat blijkt hier dus voor de paddestoelen goed op te gaan. Op nummer twee staat het elzenbroek- bos in de Karnemelkpolder bij Koewacht. Het is het enige goed ontwikkelde stukje elzenbroek- bos in Zeeuws-Viaanderen. Het geeft aan wat er langs de Westgeul in potentie mogelijk is! Ook nummer drie, het Axelse bos (rond de sportvelden) wordt door een relatief hoge grondwaterstand gekenmerkt. Wanneer we consequent blijven kiezen voor openheid in de 17

de Steltkluut | 2004 | | pagina 19