vochtige gebieden langs de kreken, blijven we moerasbos als een inheems bosecosysteem discrimineren. Mycorrhiza's Mycorrhiza paddestoelen leven in symbiose met een of meerdere boomsoorten. Een flink aantal soorten kan slechts met één bepaalde boomsoort samenleven (obligate symbiont). Komen deze boomsoorten in een gebied niet voor, dan kunnen de paddestoelen daar ook niet leven. In bovenstaande tabel wordt per boomsoort een overzicht gegeven van het aan tal mycorrhiza-paddestoelsoorten van Braak man Noord, dat aan die boomsoort gebonden is. Absolute topper is de zomereik, waarmee zelfs de Zaagplaatgordijnzwam (RL 1!) samen groeit. Wanneer de keuze gemaakt wordt om de twee eikenbosjes aan de westkant van de Westgeul daar weg te halen, kunt u wel beden ken wat daarvan voor de zwammen het gevolg zal zijn. Conclusie Natuurlijk is enige voorzichtigheid voor wat be treft het interpreteren van de inventarisatiege- gevens op zijn plaats. Beide geciteerde rappor ten zijn immers in meerdere en mindere mate gedateerd. Een recente inventarisatie is daarom aan te bevelen. Beide rapporten maken echter wel duidelijk dat de bossen van Braakman Noord waardevol voor zwammen zijn. Bovenstaand verhaal toont aan, dat ingrijpen in een dergelijk natuurgebied een delicate kwestie is, waarbij uiterst zorgvuldige afwegingen moe ten worden gemaakt. Wat voor een groep van organismen (planten) goed is, kan voor een an dere groep (zwammen) heel anders uitpakken. Verruiming van de Westgeul, waarbij rekening gehouden wordt met de verschillende groepen planten, fungi en dieren in het gebied, dient maatwerk te zijn. Een bosecosysteem is im mers een langzaam ontwikkelend geheel, watje niet zomaar even kunt verplaatsen. Fasering in de omvorming is een belangrijk uit gangspunt. Wanneer grote delen van het bos pas geruimd worden, als het nieuwe bos al een behoorlijke omvang heeft, kunnen populaties van bosorganismen daar een nieuwe leefplek vinden. Gelukkig hebben de planners gekozen voor een dergelijke fasering. Alleen waar er ge graven of geplagd moet worden, zal dat in de nabije toekomst gebeuren. Alle overige omvor mingen worden verder naar de toekomst door geschoven. Dat de in mycologisch opzicht meest waardevolle bossen, namelijk de beide eikenbosjes, zullen worden gespaard, heeft ui teraard ook onze instemming. Literatuur 'Arnolds E. et a. 1995, Overzicht van de Padde stoelen van Nederland, waarin opgenomen: Standaardlijst van Nederlandse Macrofungi 1995, Nederlandse Mycologische vereniging.. 'Kuijs W. 1998, De Paddestoelen van Zeeuws- Vlaanderen, eigen uitgave, ism. Provincie Zee land, De Steltkluut en Stichting Landschapsbe heer Zeeland. 'Kuyper Th. 1994, Paddestoelen en Natuurbe heer, Wetenschappelijke Mededeling KNNV nr. 212. 'Meijer de A.1982, Paddestoelen in Zeeuws- Vlaanderen, Uitgave De Steltkluut en 't Duum- pje. 'Meijer de A. 1983, Paddestoelen in Zeeuws- Vlaanderen, Aanvullingen, uitgave De Steltkluut en Het Duumpje 'Provincie Zeeland en DLG 2002, Bos en Na tuurontwikkeling Braakmanpolder-noord, Werk groep Natuurontwikkeling. 18

de Steltkluut | 2004 | | pagina 20