I PADDESTOELENNIEUWS Door L. Noens Een mager 2002 Niet geheel duidelijk wat de oorzaak is van dit slecht paddestoelenjaar. Het voorjaar begon ook al slecht met zeer veel regen. Zelden zo nat gezien op sommige plaat sen. Waar je anders zonder laarzen kon lopen moest je nu oppassen dat je laarzen niet vol lie pen. De zomer paddestoelen lieten het ook afweten en de najaarsoorten kwamen zeer laat op gang door de droge augustus en september maan den. Het was zelfs zo sterk dat eind september, het top seizoen onder normale omstandigheden, er bijna geen paddestoel te zien was. Zelfs lan delijk zijn er om die reden diverse excursies af gelast. Toch draait plots het weer om en in de eerste week van oktober komt toch de geheimzinnige schimmelwereld tot leven, zij het nog in beschei den mate. Het verschil is op 10 dagen tijd zeer groot. Wanneer ik op 24 sept. op verkenning ga in het Tweede Verkorting bos en het Plasschaert bos te Koewacht is het zeer zonnig met een har de oostenwind. Niet bepaald vriendelijk weer voor paddestoelen. Gelukkig ben ik met de fiets voor een snelle verkenningstocht door de beide bossen. Overal ligt de bodem bedekt met omge krulde bladeren in een dik pakket. Dat duidt op niet veel goeds. Het is niet omdat ik zo hard fiets dat ik maar 3 soorten vind. Bodem bewoners zijn er niet en wat ik vind zit op dik hout. Hier en daar neem ik maar een steekproef en uit onder vinding weet ik dat hier weinig te zoeken valt. Wanneer ik in de Mathijsstraat fiets zie ik de meeste paddestoelen van deze dag in een wei land liggen nl. de Langermannia gigantea, de Reuze bovist, wel al enigszins vergelend (uitdrogen) met 10 tallen en het jonge rundvee vindt het kennelijk leuk om er mee te voetballen. De geplande paddestoelentocht (5 okt.), dit voorjaar een week achteruit gezet, gaf toch een totaal ander beeld. Zelfs in de Karnemelkspolder te Koewacht had het geregend! Bijna afgelast vanwege de regen en toch de gok maar gewaagd dat er geïnteresseerden zouden komen de tocht naar Koewacht maar aangevan gen. Buiten verwachting was het nog droog om 13.30 u. en met 18 deelnemers werd de zoek tocht in het SBB bos 'De Karnemelkspolder' te Koewacht gelegen langs de Kloosterweg aange vangen. Na uur droog en 11/2 uur in de regen (wordt dan niet leuk meer) hebben we toch nog een behoorlijk aantal soorten gezien en eigenlijk boven verwachting nog 6 nieuwe soorten voor dit gebied. Op tractorsporen een behoorlijke hoeveelheid Aleuria aurantia, Grote oranje bekerzwam, nieuw voor dit gebied. Nog meer nieuwe soorten waren de Clitocybe fragans, de Slanke anijstrechterzwam, Lepista ventriosospora, Geelbruine wolsteelparasolzwam op humus. Macrotyphula fistulosa, de Pijpknotszwam op liggende Eizetakken. Voor dit seizoen eigenlijk al vroeg Pholiota populnea, de Wollige bundel- zwam op de zaagvlakken van gerooide populier en op zaagsel van deze bomen Psilocybe aeru ginosa, de Echte kopergroenzwam. Ik heb de soorten niet allemaal geteld en toch zeker de soorten die je eigenlijk kruipend moet vinden vanwege de natte omstandigheden maar overgeslagen. Mag het volgende keer ietsje dro ger zijn? Het is ook nooit goed! Paddestoelexcursies in 2003 Het gemeentelijk bos, te Axel, met de sportvel den beet op 27-04-2003 het spits af. Een droog voorjaar zorgt voor een slechte start bij de voorjaarspaddestoelen. De lang verwacht te regen kwam eigenlijk een dag of vier te laat. Met negen deelnemers werd om 13.30 u de zoektocht aangevangen op zoek naar de typi sche voorjaarspaddestoelen. De start was meteen al zeer goed. Langs het toegangpad ri. kreek en achter de tennisvelden was de vondst van E. Taelman bijzonder. Er was even verwarring voor de naam, maar snel werd duidelijk dat deze soort onder de morieljes thuis hoort. Het was de Kapjesmorielje, Morchel- la semilibera, en van op afstand lijkt deze enigs zins op de Grote stinkzwam. Het was ook de bedoeling van deze excursie om opzoek te gaan naar typische voorjaarsoorten en dit was dan ook een klapper van betekenis! Nu staat dit bos bekend voor speciale soorten die je hier in de omgeving verder niet tegen komt. De bodem bestaat uit enigszins kalkrijk zand, plaatselijk verrijkt door 'gemeentelijke houtsnippers' die vooral de paden toegankelijk houden daar er soms hoog water heerst. Enkele jaren geleden is er een kaalslag gepleegd, voor- 20

de Steltkluut | 2004 | | pagina 22