WAARNEMINGEN MAART-APRIL 2004 Het is Voorjaar! Veel waarnemingen van vogels die net weer terug zijn en of voor het eerst dit jaar zingen. Vogels zoals Boerenzwaluwen (K. Den Hamer), Blauwborsten, nestelende Staart- mezen (A. v/d Wiel) en overtrekkende Kraanvo gels en Ooievaars waargenomen. Op 18 maart twee hoog cirkelende Ooievaars boven de vuilstort in de Koegors waargenomen. Op 25 maart 2 Ooievaars over Sluiskil (M. Knip ping). Op 31-03 zelfs 6 Ooievaars om 12.35 uur laag over Terneuzen en later die dag om 18.15 uur vloog een andere Ooievaar over Terneuzen (M. Capello). En ook op 31 maart om 17.30 uur. Een Ooievaar bij de Otheense kreek (A. Paauwe en T. Kramer) mogelijk (hoeft zeker niet!) dezelf de als de iets latere waarneming van Capello.. Wannes Castelijns Maart 2004 1 Ijsvogel bij sluisje Westgeul, 1 Grutto, +/- 40 Putters op het nieuwe deel van Braakman- Noord op zaadstengels van de Teunisbloemen en een Blauwborst gehoord op 7 maart door E. Neve. Op 6-3 een Slechtvalk bij de blikken gezien (H. Castelijns). Op 7-3 had E. Bogaert, 15 Appelvinken en 11 Kepen in de tuin (Hulst) E. Taelman 1 Ijsvogel Buitenvest Hulst, 7-3 Wieland 4 Grote Zaagbek Buitenvest Hulst, 7-3 Ik heb vandaag, 13 maart jl. rijdende op de Em- maweg ter hoogte van de Vercauterenweg, ge meente Hulst, 2 Nijlganzen op het weiland waargenomen (L. v/d Kerkhof). Bij de laagwatertelling van Saeftinghe op 14-3 is onder andere gezien: 16 Zwarte Ruiters, 3 Slechtvalken, 4 Middelste Zaagbekken en 1 Zwarte Wouw dat waren de bijzonderste waar nemingen de rest is te vinden op de site van Saeftinghe (zie link). In de Autrichepolder op 16-03 2 baltsende Klei ne Plevieren. Ook waren daar 12 Kluten aan wezig en de eerste Dodaars (M. Knipping). Een erg vroege Boerenzwaluw waargenomen voor in het binnenland, op donderdag 18 maart (vaak worden ze pas in de tweede week van april gezien) aan de Capellestraat in Axel rondom zijn aardappelschuur vliegen (K. den Hamer). Een Roerdomp in de omgevingvan het moeras bosje nabij Pereboomsgat, Koewacht. Vorig jaar 9 maart zag ik trouwens ook een Roerdomp in het Pereboomsgat, nu dus op 19 maart 2004 L. Persijn). 6 Kleine Zilverreigers in sloot tussen Baalhoek en Walsoorden op 20-3 (dhr. Durinck). De waar nemingen hiervan worden de komende tijd al leen nog maar interessanter, dus let op! Ook K. Leeftink neemt regelmatig een Kleine Zilverrei ger waar. De leukste waarnemingen die H. Castelijns tij dens een rondje Philippine/Braakman had waren 90 Goudplevieren, 66 Grutto's, 1 Tapuit en 1 Smelken. Op zondag 21 maart is er bij het Groot eiland één overvliegende Kraanvogel waargenomen door A. v/d Wiel. Hier in het westen van Neder land zijn dat leuke waarnemingen, in het oosten is meer kans, de trekroute van deze vogels ligt namelijk net ten oosten van Nederland. (Zie ook 25-3). Een Oranjetipje waargenomen door L Noens (22-3) het vroegste van Nederland. 4 van de 7 vroege Oranjetipjes komen uit Zeeuws Vlaande ren. Een Beflijster man waargenomen, tussen Pauli- naschor en Hoofdplaat (vermoedelijk) Piaskreek op 22-3 (dhr Moens). Nog twee vroegelingen: op 23 maart 2 Boeren zwaluwen aan de Spaarbekkens. En er is al geruime tijd een Ijsvogel aanwezig in een tuin op de Verkorting Terneuzen (M. Capello). 24 maart 2 Blauwe Kiekendieven in de Autri chepolder. Jagend eentje vloog met prooi (M. Knipping). 25-03 luid roepend, 2 Kraanvogels over Terneu zen en eerste zingende Blauwborst, aan de Otheense Kreek Noord (M. Capello). Op 26 maart bij het Groot eiland 4 Nijlgans (2m 2 vr) waargenomen en op 27 maart bij de Vlaamse kreek 1 Vuurgoudhaantje, 1 paar Staartmees (bezig met het maken van een nest) en 1 Bokje.(A. v/d Wiel) R. Kregting nam op 28 maart een Citroenvlin der in de Sterre (Zuiddorpe) waar. Ik heb op 27-3 in Saeftinghe 164 Kluten en 140 Grutto's in het Sieperdaschor geteld en 5 Lepe laars aan de andere kant van de gasdam. Later 22

de Steltkluut | 2004 | | pagina 24