Betekenis Hoe bijzonder is nu het voorkomen van maretak in onze streken? Het ligt een beetje voor de land om te denken dat de veranderingen in het klimaat een roi spelen. Immers, bij het warmer worden van het klimaat zullen planten- en dier soorten die nu over het algemeen meer zuidelijk voorkomen, langzaam maar zeker een uitbrei ding te zien geven naar het noorden. Dat zou dus kunnen verklaren waarom maretak nu onze regio heeft kunnen bereiken. Dat het klimaat een grote rol kan spelen bij de verspreiding van soorten is natuurlijk algemeen bekend. In de periode tussen 6.500 en 500 voor Christus iag de noordgrens van het areaal van de maretak noordelijker dan nu. Dit kan met het klimaat te maken hebben gehad, wat toen immers warmer was dan nu. Een andere oorzaak zou gelegen kunnen zijn in het minder uitgeloogd zijn van de grond, waardoor deze over het algemeen kalk- rijker was dan nu. Het valt overigens wel op dat de oudst bekende groeiplaats, die van de Weel- tjes bij Clinge, een groeiplaats betreft in een boom op kalkarme zandgrond. Dit is in strijd met het idee dat aan de rand van het versprei dingsgebied de soort kalkrijke bodems prefe reert. De groeiplaats bij Absdale bevindt zich op de overgang van de kalkarme zandgronden naar de kalkrijkere kleigronden van de polders. Bij Hoek groeit de maretak in een populier op de Binnendijk, temidden van de kalkrijke pol ders. Met deze laatste groeiplaats is wel wat eigenaardigs aan de hand. Normaal groeit ma retak bovenin de boom op een van de zware zijtakken. Bij Hoek groeit de plant echter naar verhouding heel laag in de boom, direct op de stam zelf. Opvallend is voorts dat je hier niet één stengel maretak ziet die zich steeds gaffel vormig vertakt, maar dat er meerdere takjes uit de stam tevoorschijn komen. Je zou je kunnen voorstellen dat de diktegroei van de populier als het ware de lengtegroei van de maretak deels inhaalt, waardoor steeds de oudste delen van de maretak verdwijnen in het nieuwgevormde 13

de Steltkluut | 2004 | | pagina 15