hout. Het is ook geen plaats waar je normale natuurlijke vestiging zou verwachten. Is hier een maretak-zaaier actief geweest? Zelfs is het denkbaar dat de maretak vanaf de kwekerij met de jonge boom is meegekomen. Te hopen is in ieder geval dat de onderhoudsmensen rekening houden met deze bijzondere plant. Populieren worden namelijk zoals gebruikelijk opgesnoeid. Het steeds maar weer wegsnoeien van de jon ge takjes van de maretak zou voorkomen dat er hier een mooie grote struik zou ontstaan. Maretak en folklore In de volksmond heet de maretak ook wel hek- senbezem (overigens niet te verwarren met de vergroeiingen in berkenbomen!). Sedert de vroegste tijden is alle bijgeloof verbonden aan de maretak. De Germaanse God van de natuur, van de zomer en van het licht Baldur, werd, in direct door de valse God Loki gedood met een maretak. Maretak was de sleutel tot de onder wereld, een middel om de duivel te verdrijven, maar was bijvoorbeeld ook een middel tegen de 'heilige' ziekte epilepsie, e.d. Maretak wordt tegenwoordig nogal eens rond de kersttijd aangeboden als kerstgroen, vaak met bijvoorbeeld besdragende takken van hulst. In Engeland is het de gewoonte om deze plan ten in huis op te hangen. Hieronder mag men ongestoord zijn of haar geliefde(n) kussen. Bij de Grieken, Romeinen, Germanen en Kelten had maretak ook een symbolische betekenis. Zo zouden de Keltische druïden bij de winter zonnewende met een gouden sikkel de heilige maretakken van de heilige eiken hebben gesne den. Een hele opgave, aangezien maretakken maar zelden op eiken voorkomen! Het huidige gebruik van maretak valt in dezelfde periode van het jaar en symboliseert nog steeds de overwinning van het leven op de dood. De gaf fel symboliseert de geboorte aangezien er uit één takje steeds twee takjes groeien. Het kleverige vruchtvlees diende vroeger voor de bereiding van lijm die op lijmstokken werd aangebracht om kleine (zang-)vogeltjes te van gen. Vandaar de andere naam voor de plant, vogellijm. Gelukkig kan de plant ook voor wat sympathiekere doeleinden worden gebruikt, al blijft het oppassen, want maretak is wel degelijk een giftige plant! Als werkzame stoffen worden genoemd: viscotoxine, arginine, choline, acetyl choline, zetmeel, suiker en olie. Op een juiste en zeer zorgvuldige manier toegepast kan er een heilzame werking optreden, zoals: verster kend, diuretisch, verlicht krampen, verlaagt de bloeddruk en zou zelfs tumoren remmen. De hele plant, met uitzondering van de bessen is hiervoor bruikbaar. Het best verzameld in de winter en gedroogd bij een temperatuur onder de 45°C en in het donker bewaard. Overigens willen we het gebruik van deze zeldzame plant beslist ontraden. Daarom is het zinvol om hier ook de gevaren te vermelden. Viscotoxine is een stof die irriterend werkt maar niet wordt ge- resorbeerd in het maagdarmkanaal. Als men sen grote hoeveelheden bessen eten kunnen maagdarmontstekingen ontstaan met braken, bloederige buikloop en darmkrampen met of zonder koorts. Er is één geval bekend met do delijke afloop! Het is maar dat u het weet. We kunnen maar beter de romantische eigen schappen van maretak ons laten welgevallen. De werking ervan zal in de natuur ongetwijfeld nog veel sterker zijn dan een eenvoudig klein takje in huis boven de deur. Daarom, deze nieu we plant biedt ons geweldige mogelijkheden, er zijn nu immers al drie verschillende plaatsen waar we onze geliefde(n) mee naar toe kunnen nemen voor een romantische ontmoeting! Gebruikte literatuur Becker, G., 1984. Giftige planten. Cleene, M. de, 1983. Elseviers gids van gifti ge planten. Launert, E., 1982. Elseviers gids van eetbare en geneeskrachtige planten. Mennema, J., A.J.Quené-Boterenbrood C. L.Plate, 1985. Atlas van de Nederlandse flo ra, deel 2. Molenaar, E., G. Andries K. Symons, 1999. Jaarverslag Floristisch Onderzoek ten behoe ve van Natuurbehoud (F.O.N.). Neuthaler, H., 1978. Groot kruiden gezond- heidsboek. Rompaey, E. van L. Delvosalle, 1979. Atlas van de Belgische en Luxemburgse flora. Stace, C.A., R. van der Meijden I. de Kort, 2004. Interactive Flora of the British Isles. Weeda, E. R. Westra, Ch. Westra T. We- stra, 1985. Nederlandse oecologische flora. Wersch, P. van, 1977. Folklore van wilde planten in België en Nederland. 14

de Steltkluut | 2004 | | pagina 16