graag verandering in zien. Heren, dames van de Vogelwerkgroep, ik daag u uit, geef het goe de voorbeeld en meldt, liefst wekelijks uw waar nemingen aan ondergetekende (capelloham@zeelandnet.nl) of via de site van De Steltkluut (waarneming@steltkluut.nl). Op 05-06 vloog een Koninginnepage in De Grote Putting (W. Mahu M. Capello). Op 06- 06 werden in de Autriche Polder, nabij Westdor- pe, zes Lepelaars (Fam. Verhelst), 6 Zwarte Sterns, één Koninginnepage, één broedend paartje Knobbelzwanen, min. 3 nesten met broedende Geoorde Futen, één broedverdacht paartje Visdieven en één paar Brandganzen waargenomen (W. Mahu M. Capello). Laatst genoemde personen vonden tevens een familie Boomkruipers met jongen en de nog steeds aanwezige zingende Cetti's Zanger langs de Philippinestraat te Philippine. Deze vogel werd oorspronkelijk ontdekt op 15-05 (H. Castelijns) en wederom gehoord op 21-05 (M. Capello). Ook op 06-06 werd een Zomertaling man waargenomen bij het Canisvliet (W. Mahu M. Capello). De, naar heb ik begrepen, éénzame man Slechtvalk zat op 06-06 nog steeds bij de nestkast op het Cerestarterrein te Sas van Gent (W. Mahu M. Capello). Op 08-06 werden mi nimaal twee Ijsvogels ontdekt in een brede sloot, vlakbij de Axelse Opspuiting (A. Kind M. Capello). Minimaal één van de twee was een jong, die werd gevoerd door een ouder. Op 13- 06 vloog een Boomvalk over Zuiddorpe (W. Neve). Een zomerse Kraanvogel werd over vliegend waargenomen over het Hondegat, al waar tevens zes Lepelaars zaten (F. van Vel- zen). Een Kolibrievlinder werd bij De Sterre, tussen Overslag en Zuiddorpe waargenomen (R. Kregting). Vier Lepelaars werden nog steeds gezien in de Autriche Polder (H. Ver- helst). Deze soort wordt gelukkig steeds vaker, ook in de zomermaanden dus buiten de trektijd, waargenomen in Zeeuws-Vlaanderen. Ook in de Sophiapolder 4), De Blikken (±5), Saefthinge (min. 6?), omgeving Braakman en het Hellegat (1) worden ook in de zomer maanden vogels langdurig pleisterend gezien. Zeer waarschijnlijk bevinden zich ook vogels op andere geschikte plekken, echter wanneer deze niet worden gemeld, kunnen ze ook niet cen traal worden geadministreerd. Kortom, dames en heren vogelaars, geef uw waarnemingen door. Het wachten is nu op een eerste broedge- val (Saefthinge, Het Zwin, Braakman??). In Zeeland is momenteel een kleine invasie gaan de van Kruisbekken, slechts één waarneming is voor deze periode bij mij bekend voor onze streek, nl. op 22-06 vloog een groepje van ze ven exemplaren luid roepend over Philippine. Op 24-06 vlogen minimaal twee luid roepende Ijsvogels door het kanaaltje van Philippine. Op 27-06, zonder gericht te zoeken, werd langs de Spaarbekkens een populatie van min. zes Groot Dikkopjes ontdekt (M. Capello), indien gericht zou worden gekeken, zullen het er zeer waarschijnlijk veel meer zijn. Jammer is dat een populatie Koevinkjes (min. 20 vlinders) is uit- gemaaid op een dijk in Philippine, vlak voor de vliegperiode. Contacten zullen worden gelegd om herhaling in 2005 te voorkomen. Gelukkig vlogen enkele 100-den meters verder, aan de noordrand van Philippine op 25-06 acht Koe vinkjes, deze behoren waarschijnlijk tot een andere populatie (M. Capello). NIEUW Rapport over de Zwart rosse zandbij. Op het moment dat deze Steltkluut bij de druk ker ligt, ligt daar ook het verslag van een studie uitgevoerd door Lucien Calle en Sandra Dobbe laar naar de Zwart rosse zandbij in Braakman Noord. De nestkolonies van deze opvallende bijen werden gedurende een periode van zeven jaar gevolgd. In het rapport worden allerlei as pecten uit het leven van de bijen beschreven. Het verslag wordt in samenwerking met Staats bosbeheer uitgegeven. In een van de komende Steltkluut nummers zullen we er wat uitgebrei der aandacht aan willen besteden. De oplage zal 200 stuks zijn. Het in kleur afgedrukte ver slag kan bij de Steltkluut besteld worden. De verkoopsprijs zal ongeveer gelijk zijn aan de drukkosten, en vermoedelijk zo rond de 12 euro liggen. RECTIFICATIE In het vorige nummer van het verenigingsblad is abusievelijk nagelaten om in het artikel over de steenuil de namen van een tweetal tellers die hebben deelgenomen aan de inventarisatie te vermelden namelijk Cor SOI en Bram Vroegindewei. Mijn excuses voor deze tekort koming. 19

de Steltkluut | 2004 | | pagina 21