Ha55Bn in dB gpmBPntp LUpst UonrnB om DH.DD uur '5 nachts Afscherming Op dit moment worden in de meeste kassen al verschillende vormen van afscherming gebruikt. Zo hebben rozenkwekers vaak een doek dat het zonlicht overdag reduceert. Ook is in sommige nieuwe kassen doek geïnstalleerd dat bijna alle licht afschermt en maximaal 1% of 3 licht door laat. Dit doek kost ruwweg 0,75 euro afschrijving per jaar, terwijl de totale opbrengsten in de orde liggen van 55 en 70 euro per vierkante meter per jaar (voor rozen). Wetgeving De glastuinbouw is eigenlijk meer een industriële activiteit dan een landbouwactiviteit. 10% van het Nederlandse aardgas wordt gebruikt in de glas tuinbouw en is daarmee een grote bron van broeikasgassen. Terugdringing daarvan is een belangrijk doel binnen het Convenant Glastuin bouw en Milieu (Glami) dat in 1997 werd afgeslo ten tussen de overheid en de sector. Het Conve nant maakt duidelijk welke milieudoelstellingen de sector moet halen tot en met 2010. Deze doel stellingen hebben betrekking op energie, afval en hinder. In het Convenant staat dat de verwachting is dat geen verdere aanscherping wat betreft de boven afscherming noodzakelijk is. "Indien zich echter nieuwe inzichten voordoen in de kwantificering, de meetmethoden en de normstelling van het begrip lichthinder, is discussie over aanpassing hiervan mogelijk." Water De waterkwaliteit en de inrichting van het water systeem zijn van belang voor de ecologische functie van het water in een glastuinbouwgebied en aangrenzende gebieden. De glastuinbouw kan door het grote verharde oppervlak bijdragen aan het ongewenst versneld afvoeren van regen water. Vooral in bestaande glastuinbouwgebie den is er vaak weinig ruimte voor berging in op pervlaktewater. Daarnaast kan de glastuinbouw een negatieve bijdrage leveren aan de waterkwa liteit door de emissie van voedingsstoffen en be strijdingsmiddelen. Bij de (her)inrichting van glastuinbouwgebieden is er de kans om waterberging en waterkwaliteit centraal te stellen bij het ontwerp en beheer van watersystemen. Waterberging kan onder andere gecreëerd worden door het percentage opper vlaktewater te vergroten, het instellen van flexibel of natuurlijk peilbeheer of door kassen zo aan te leggen dat eronder ruimte is voor (tijdelijke) wa terberging. Ook gietwatervoorzieningen zorgen ervoor dat waardevol (regen)water kan worden benut. 8

de Steltkluut | 2004 | | pagina 10