I In de glastuinbouw is water een belangrijk ele ment voor de teelt van gewassen. Om het ge bruik van andere gietwaterbronnen, zoals leiding water en grondwater, zoveel mogelijk te beper ken, heeft het gebruik van regenwater als gietwa- ter voorkeur. In het nieuwe Besluit Glastuinbouw is dan ook in het kader van de recirculatie en de opvang van regenwater verplicht. Er zijn vier soorten van waterberging gedefini eerd: voorraadberging, seizoens(voorraad) berging, piekberging en calamiteitenberging: Voorraadberging is het lokaal (tijdelijk) vast houden van regenwater om de inlaat van gebiedsvreemd water 's zomers te voorko men. Seizoensberging is het opbouwen van een watervoorraad tijdens de winter om waterte korten in de zomer te verminderen. Piekberging van hevige neerslag is gericht op het voorkomen van wateroverlast elders. Noodberging is het incidenteel en tijdelijk bergen van water om calamiteiten in de boe zem of het hoofdwatersysteem te voorko men. Piekberging is van belang in alle glastuinbouwge bieden om te voorkomen dat het regenwater dat van de dakdekken afstroomt snel wordt afge voerd. Dit water kan worden geborgen in opper vlaktewater. Om de piekbuien te bergen zal, afhankelijk van de situatie, een bepaald percentage van het ver hard oppervlak in een kassengebied aan opper vlaktewater nodig zijn. Daarnaast is op regionale schaal ruimte nodig voor noodberging bij calami teiten. Een deel van de voorraadberging in het gebied kan als gietwatervoorziening benut wor den. Combinatie van waterberging en natuur Water van goede kwaliteit is eveneens geschikt voor de ontwikkeling van natuurwaarden. Voor de inrichting zijn glooiende oevers van belang voor een aantrekkelijke oevervegetatie. Een belangrijk aandachtspunt voor de handhaving van de water kwaliteit is het voorkomen van grote groepen overwinterende vogels (eenden en meeuwen), die het water teveel zouden kunnen bemesten. Ondergrondse kassen Als oplossing voor lichtoverlast, maar ook voor waterschade, is Ondergronds Tuinieren van uit vinder Henk van der Weijst. In zijn plan verdwij nen complete kassen onder de grond. Uit een onderzoek door studenten van de Technische Universiteit (TU) Delft naar ondergrondse tuin bouw in het Westland blijkt dat dit economisch en bouwtechnisch haalbaar is. Dit systeem is op velerlei wijzen toe te passen. Zo kan ook de grond rondom en onder de snel weg worden gebruikt, waarbij de eventuele ge- luidswanden als lichtopvang kunnen dienen. Er valt nog veel winst te behalen in de ontwikke ling van de ondergrondse tuinbouw en de ontwik kelingen zullen zeker verder voeren. Probleem blijkt het verplaatsen van daglicht naar beneden. Van der Weijst won voor het idee in 2001 een prijs van het Centrum voor Ondergronds Bou wen. Voorbeeld van ondergrondse kassen onder een snelweg. Iets voor onder de nieuw aan te leggen weg tussen de tunnel bij Sluiskil en Tractaatweg? 9

de Steltkluut | 2004 | | pagina 11