Spreiding Was traditioneel de glastuinbouw vooral in het Westland en rond Aalsmeer geconcentreerd (waar recent ook de omgeving van Venlo is bijge komen), het verspreidt zich nu ook over de rest van Nederland. In het Westland ligt 3500 hectare kassen, in de omgeving van Venlo 1000 hectare en rond Aalsmeer 1700 hectare. De rest van de 10.000 hectare is verspreid over het land. In de Vijfde Nota Openbare Ruimte zijn een aantal ge bieden aangewezen waar de glastuinbouw ge concentreerd moet gaan worden. Er is een Sti muleringsregeling Inrichting Duurzame Glastuin bouwgebieden (STIDUG) ingesteld, die beoogt dat er in 2010 ongeveer 10 nieuwe glastuinbouw gebieden komen met een duurzame inrichting. Er wordt op dit moment hard gewerkt om deze zogenoemde concentratiegebieden van de grond te tillen. Voor een aantal gebieden zijn subsidies verleend en overheden zien dit als een kans voor hun streek. Eén van die gebieden (groot 360 hectares) ligt in de Koegors-, Smitschorre en Autrichepolder in de Gemeente Terneuzen. Standpunt van de Steltkluut en de Zeeuwse Milieu Federatie De Steltkluut en de ZMF zijn niet tegen glastuin bouw, als aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Ten eerste moet assimilatiebelichting 100% wor den afgeschermd. Dit zal onderdeel zijn een minisymposium die de ZMF in november zal organiseren. Daarnaast is de nieuwe kaart zodanig afwijkend van de afspraken in het 'Plan van aanpak Ka naalzone' dat een integrale nieuwe visie nodig is. 1. De afgesproken strook van 1 kilometer EHS is veel kleiner geworden en op plekken zelfs onderbroken. Dat mag niet. 2. Van extra groen in de Autrichepolder (nu Terneuzen West) eerst wordt ontwikkeld is geen sprake. 3. Een dergelijke hoeveelheid hectares indu- striegrond, die nu uitgegeven wordt als glas, mag niet leiden tot extra claims industrie- grond buiten de in het 'Plan van Aanpak' be grensde gebieden. Ook niet op termijn. Hoe verhouden zich deze plannen tot de plannen van Zeeland Seaports? 4. Kun je dit voeden met C02 van Yara. Yara is niet het type duurzame bedrijf waar je een toekomst op kunt en wilt bouwen! Ya ra is reeds verouderd en niet duurzaam en over een aantal jaren wellicht opgedoekt. 5. EHS is primair bedoeld voor natuur, niet voor waterberging. Als je het gewenste natuur doeltype kunt combineren met waterberging is dat goed. Het natuurdoeltype mag niet worden aangepast aan de functie waterber ging. 6. Op dit moment zijn er veel ganzen in het ge bied. Als het natuurdoeltype geënt wordt op ganzen heb je een open gebied nodig. Dit is niet te combineren met een opgaande visue le afscherming tussen het glastuinbouwge bied en Westdorpe. 7. De geplande woningen moeten in Westdor pe worden gebouwd. Het gebied waar ze nu zijn ingetekend is buitengebied waar bebou wing niet wenselijk is en valt bovendien bin nen de kilometerzone EHS. 8. De geplande kanaalverbreding bij de Autri chepolder is onlosmakelijk verbonden met een kanaalverbreding bij Sluiskil. Deze staat niet op de kaart. Kanaalverbreding bij Sluiskil heeft als consequentie dat er een schil van Sluiskil af moet. Kanaalverbreding bij de Au trichepolder zonder kanaalverbreding ten noorden daarvan heeft geen nut. Krijg daar eerst maar eens consensus over. Bronnen: Glastuinbouw in de Gemeente Terneuzen, nieuwsbrief 1, augustus 2004. Gemeente Ter neuzen, Zeeland Seaport www.platformlichthinder.nl www.student.citg.tudelft.nl/cf636

de Steltkluut | 2004 | | pagina 12