ZELDZAME EN NIEUWE LIBELLENSOORTEN IN ZEEUWS VLAANDEREN Ondanks dat het deze zomer behoorlijk veel re gende en het in vergelijking met vorig jaar minder zonnig was, zijn er in Zeeuws Vlaanderen en in de rest van Zeeland toch weer een behoorlijk aantal leuke soorten libellen waargenomen. En kele daarvan waren voorheen hier nog nooit ge signaleerd. Zo nam Peter Geene eind juli bij een plasje bij Mauritsfort, bij Hoek een Zuidelijke gla zenmaker (Aeshna affinis) waar. Deze soort is in Zeeuws- Vlaanderen niet eerder waargenomen. Een andere zeldzame soort, de Zuidelijke heideli- bel (Sympetrum meridionale) werd 23 augustus door Marcel Wasscher (auteur van de Libellen Veldgids KNNV), Kees Goudsmits en Harm Nies- sen waargenomen in de buurt van Cadzand-bad. Dit is de 3e waarneming van deze soort in Neder land, en in ieder geval de eerste keer dat deze libel in Zeeland gezien is. De Zuidelijke glazenmaker en de Zuidelijke hei- delibel rukken de laatste jaren op (de naam zegt het al) vanuit het zuiden. Dit heeft bijna zeker te maken met het opwarmen van het klimaat en mo gelijk ook met het verbeteren van de algemene kwaliteit van het milieu. De afgelopen jaren was bijvoorbeeld de Zuidelijke heidelibel al sterk in opmars in België. Van enkele andere soorten zoals de Zwervende pantserjuffer Lestes bar- barus) neemt het verspreidingsgebied al enkele jaren sterk toe in Zeeuws Vlaanderen. Ook zijn er recent in Zeeland een aantal waarnemingen ge daan van de Zuidelijke keizerlibel Anax parthen- ope) en de Koraaljufer Ceriagrion tenellum), bei de soorten die tot voor kort vooral ten zuiden van onze provincie waargenomen werden. Als deze trend zich doorzet kunnen een aantal andere li- bellensoorten binnenkort voor het eerst in Zee land waargenomen worden, zoals de Zuidelijke oeverlibel Orthetrum brunneum) die net ten zui den van ons in België al redelijk algemeen wordt, en de Kanaaljuffer Cercion lindenii). Zwervers Sommige libellensoorten worden af en toe in Zeeland waargenomen omdat ze van nature een zwerfgedrag vertonen. Zo was er in 2000 een kleine invasie van de Venwitsnuitlibel Door Robert-Jan Goossens en Elias de Bree Zuidelijke glazenmaker (Aeshna affinis). Foto E. de Bree Leucorrhinia dubia), die op drie plekken in Zee land gesignaleerd werd (eerste waarneming hier voor deze soort). In 1997 en dit jaar weer op nieuw is de Bandheidelibel Sympetrum pede- montanum), ook een zwerver, gezien in Zeeuws- Vlaanderen. In 1997 ging het om 3 mannetjes bij de Zwartenhoek bij Axel, die werden ontdekt door Lucien Calle. In 2004 werd eerst door Hans Ver- hage een ex. Aan de Fortdijk vlakbij de Emma- baan (Koewacht) gezien. Daarna werden door Angelique Veeken en Hans van der Weele zelfs 10 ex. Aan Fort St. Jacob (Axel) gezien. Het wa ren allemaal mannetjes. Deze soorten zijn leuk om te 'scoren', maar veel conclusies over de kwaliteit van de natuur kunnen uit deze waarne mingen niet getrokken worden vanwege het zwerfgedrag van deze libellen. Kritische soorten Er zijn echter ook soorten libellen waarvan een waarneming wel zinnige informatie bevat over de toestand van het gebied waar de soort gesigna leerd wordt. Zo is er deze zomer in augustus door ondergetekenden de Tengere pantserjuffer Lestes virens) gezien bij de poel in het kunstbos op Smitschorre te Axel, en tevens vlak daar in de buurt bij de recentelijk door Stichting Land schapsbeheer Zeeland gegraven poelen nabij het kruispunt Kinderdijk Langeweg. Op Smitschorre 14

de Steltkluut | 2004 | | pagina 16