zijn zelfs twee tandems gezien (parende libellen), wat wijst op de mogelijke vestiging van een popu latie. Deze soort komt voor bij venige poeltjes die begroeid zijn met biezen en russen (dit zijn plan ten, geen mensen), en stelt een hoge eis aan zijn biotoop. Vandaar dat we kunnen stellen dat voor al de poel in het kunstbos van redelijk hoge kwa liteit moet zijn. Dit komt onder andere door de ligging van het gebied. Smitschorre is een opge spoten terrein en ligt enkele meters hoger dan het omliggende land, zodat het grondwater (meestal vol met voedingsstoffen) de poel niet kan bereiken. Deze blijft daardoor voedselarm, wat positief is voor de waterkwaliteit en de vesti ging van een populatie van de Tengere pantser juffer mogelijk maakt. Een opmerkelijk gegeven is dat, met uitzondering van de poel bij Cadzand Bad en de Kinderdijk te Axel, alle hierboven genoemde terreinen in be heer zijn bij Staatsbosbeheer. Trends Ons idee is dat in het algemeen gesteld kan wor den dat in de afgelopen jaren de aantallen libel len in Zeeuws-Vlaanderen toegenomen zijn. Wat zeker is, is dat de soortenrijkdom zich recentelijk aan het uitbreiden is. Voor een deel zal dit te ma ken hebben met het feit dat er tegenwoordig meer waarnemers het veld in gaan dan bijvoor beeld 10 jaar geleden het geval was. Slechts een enkel aantal soorten (en gebieden) laten dit jaar een dalende trend zien. Zo zijn in Zeeuws Vlaan deren de Plasrombout (Gomphus pulchellus) en de Smaragdlibel Cordulia aenea) nauwelijks waargenomen waar deze in de voorgaande jaren algemener waren. Dit kan onder andere liggen aan het feit dat de natuurkwaliteit van de Krieke- putten bij Clinge (waar deze soorten juist veel voorkwamen) afgenomen lijkt te zijn, wellicht doordat het water voedselrijker is geworden. Dit gebied zal daarom dan ook door Staatsbosbe heer binnenkort uitgebaggerd worden. Een ande re soort die een negatieve trend laat zien is de Variabele waterjuffer Coenagrion pulchellum), die door ons in heel Zeeuws-Vlaanderen dit jaar nauwelijks waargenomen is. De aantallen van deze soort fluctueren echter per jaar, dus hier kan moeilijk een conclusie aan verbonden wor den. Er zijn echter ook gebieden die een positieve trend laten zien qua aantallen en soorten libellen. De al genoemde recent aangelegde putten bij de Kinderdijk te Axel bijvoorbeeld, waar dit jaar door Tengere pantserjuffer (Lestes virens) Foto: E. de Bree ondergetekenden maar liefst 20 soorten libellen waargenomen zijn. Dit is een extreem hoog aan tal soorten voor één biotoop in Zeeland. Zo zijn er nog een aantal gebiedjes in de streek rond Axel waar het erg goed lijkt te gaan met de libel len. Andere leuke soorten die een groter ver spreidingsgebied laten zien in Zeeuws Vlaande ren zijn onder andere de Vuurlibel Crocothemis erythraea) en de Watersnuffel (Enallagma cyathi- gerum). Libellen Atlas Zeeland Al deze waarnemingen worden gebundeld in een libellen atlas van Zeeland, die in 2006 klaar moet zijn (uitgegeven door de Vlinder- en Libellenwerk- groep Zeeland, Stichting Het Zeeuwse Land schap). Hiervoor worden dit jaar en ook volgend jaar extra waarnemers het veld in gestuurd om de zogenaamde 'witte hokken' te inventariseren. Dit zijn kilometerhokken waar nog geen of slechts weinig waarnemingen verricht zijn in de afgelo pen jaren. Hierdoor wordt gehoopt een beter overzicht te krijgen van de verspreiding van de verschillende libellensoorten en aantallen in Zee land. Er is nog steeds behoefte aan mensen die komend seizoen zg. witte hokken willen inventari seren. Hiervoor opgeven kan bij Lucien Calle (0115-617416). Wie dat wil doen, kan digitaal een overzicht van de nog niet geïnventariseerde hokken krijgen. 15

de Steltkluut | 2004 | | pagina 17