SCHELDE NIEUWS DE SCHELDE NATUURLIJK! Zeven Nederlandse en Vlaamse natuur- en mili euorganisaties, hebben zich verenigd in de coali tie De Schelde Natuurlijk! en presenteerden op 23 augustus een gezamenlijke visie op de toe komst van het Schelde-estuarium. Directeur de Gelder van Vogelbescherming Nederland bood die namens de coalitie in Den Haag aan minister Veerman (LNV) aan. De minister opende tevens het mobiele Schelde-ervarium, een informatiebus die het komend jaar op tal van plaatsen in Neder land en België te zien zal zijn. Later op de dag in Vlissingen bood directeur Hemminga van Het Zeeuwse Landschap de gezamenlijke visie aan gedeputeerde Kramer van de provincie Zeeland aan. De organisaties maken zich ernstig zorgen over de in september te verschijnen 'Ontwikke- lingsschets 2010' die ProSes (Projectdirectie Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium) in op dracht van de Nederlandse en Vlaamse overheid voorbereidt. In dit plan zou het drieluik Toeganke lijkheid, Veiligheid en Natuurlijkheid op een even wichtige wijze moeten worden beschreven en uitgewerkt. "Concrete voorstellen voor het broodnodige her stel van de unieke estuariene natuur dreigen in de ontwikkelingsschets te ontbreken," aldus De Gelder. Hij vraagt minister Veerman met klem om de 'Ontwikkelingsschets 2010' zodanig bij te stu ren dat er daadwerkelijk sprake zal zijn van een integraal en evenwichtig plan. Ter ondersteuning geeft de natuurbeschermings coalitie in haar visie tien concrete voorbeelden voor natuurherstel en natuurontwikkeling. Daar mee geeft de coalitie aan dat meer natuur (lijkheid) in het Schelde-estuarium strookt met andere maatschappelijke belangen zoals veilig heid, toerisme, recreatie en lokale economische ontwikkeling. De voorstellen betreffen: 1. Natuurherstel Kalkense Meersen (gelegen langs de zoete Boven Zeeschelde bij Gent (B) 2. Natuurherstel Durmevallei (in de brakwater zone bij Temse (B) 3. Getij-invloed in de Hedwigepolder en de Prosperpolder (op de grens van België en Nederland) 4. Zoutwater getij-invloed in diverse polders langs de Kop van Ossenisse (Zeeuws Vlaan deren) 5. Zoutwater getij-invloed in de Van Hattumpol- der, Everingepolder en Zuidpolder (Zuid- Beveland) 6. Aanleg van een buitendijks broedgebied op de Hooge Springer 7. Instelling van een grensoverschrijdend zee reservaat 'Vlakte van de Raan' 8. Natuurontwikkeling in het Zwin (Belgisch - Nederlandse kust) 9. Aanleg van een brakke tot zoute inlaag bij Ellewoutsdijk (Zuid-Beveland) 10. Natuurontwikkelingsplan 'Waterdu- nen' (Breskens - Nieuwesluis) De uitwerking van de voorstellen 3 en 4 zullen in een volgende Steltkluut toegelicht worden. NATUURPARAGRAAF ONTWIKKELINGS SCHETS 2010 SCHIET TE KORT Jaarlijks ontmoeten de ondertekenaars van het 'Verdrag van Saeftinghe' - enkele tientallen na tuur- en milieuverenigingen uit Vlaanderen en Nederland - elkaar om de ontwikkelingen in en rond het Schelde-estuarium te bespreken. Hoofd thema dit jaar was op 17 september de ambtelij ke versie van de Ontwikkelingsschets 2010, die ontwikkelingsopties oplijst voor het estuarium in het komende decennium. De schets is onlangs de inspraak ingegaan. Totaalpakket aan maatregelen onevenwichtig. De Werkgroep Schelde-estuarium, die als verte genwoordiger optreedt namens de onderteke naars van het Verdrag van Saeftinghe, is teleur gesteld over de Ontwikkelingsschets 2010, van wege de onbalans in het maatregelenpakket. Het pakket geeft geen invulling aan de doelstelling vooraf om zowel de veiligheid, de toegankelijk heid en de natuurlijkheid te versterken. Het Ne derlandse natuurluik van de schets is ronduit on der de maat. De schets signaleert wel dat de na tuur 'robuustheid' mist om weerstand te kunnen bieden aan ingrepen - maar faalt als het erop aankomt deze robuustheid te realiseren. Daar komt bij dat zowel in Vlaanderen als Nederland 18

de Steltkluut | 2004 | | pagina 20