Zeldzaam was de waarneming van een Poelrui- ter op 25-07 in het Sieperdaschor (div. waarne mers). Diezelfde dag vloog een Grote Zilverrei ger over Philippine (A.Kind). Ijsvogels werden waargenomen (twee keer 1) op 27-07 te WMZ- bossen St.-Jansteen (E.Taelman) en Zandput Hulst (Mevr. Bogaert). Tevens werden diezelfde dag Kruisbekken waargenomen in de WMZ- bossen te Clinge (1en Liniedijk Hulst (7) door A. Wieland. Op 29-07 werden wederom Kruisbek ken (9) gezien, ditmaal over Philippine trekkend (A.Kind). Ook op 29-07 werd weer een Ijsvogel waargenomen aan het Groot Eiland (A.v.d.Wiel). In de Autrichepolder werden op 30-07 4!! Stelt- kluten en 7 Lepelaars waargenomen (A.Kind). De Steltkluten waren helaas de volgende dag niet meer aanwezig. Op 31-07 werden Ijsvogels gezien langs de Hulsterweg(1en langs de zuid zijde van het Groot Eiland (E. Renema). Diezelf de dag vlogen 10 Kruisbekken over de Liniedijk te Hulst (A.Wieland). Hoewel buiten het telgebied van De Steltkluut maak ik graag nog melding van de waarneming op 31-07 van een Kleine Geel- pootruiter in Het Voorland Nummer 1 (M. Capello&W.Mahu). Volgens mij betreft dit de eer ste waarneming voor deze Noord-Amerikaanse soort in Zeeuws-Vlaanderen. In Nederland zijn er tot op heden nog geen 15 waargenomen. Helaas werd de vogel tot op heden niet meer terugge vonden, hoewel er kort na deze waarneming 1 werd geclaimd in het Zwin, net over de grens in België. Insecten: Op 23-07 werd een Veldkrekel gehoord in de WMZ-bossen van Clinge (A.Wieland). Een Ko- ninginnepage werd gezien in Terneuzen op 24- 07 (M.Capello). Een uiterst zeldzame waarne ming betrof een Koningspage. welke op 25-07 werd waargenomen op de Gasdam (W.v. Kerkhoven). Deze soort wordt enkele malen per decade in Nederland waargenomen. Het is overi gens niet de eerste waarneming voor Zeeuws- Vlaanderen, enkele jaren geleden werd er ook 1 gezien. Op 27-07 zaten drie Kolibrievlinders op een Vlinderstruik (A.Kind). Dat het een goed jaar voor de Koninginnepage is, getuigt de waarne ming van min. 12 exemplaren! rond 28-07 tussen Baalhoek en Doel (J.deBakker). Op 30-07 werd 1 en op 31-07 werden 2 exemplaren waargenomen bij de Oude Pier te Walsoorden (P.v.Berghen). De tweede Tijgerspin voor Zeeland werd op 31- 07 waargenomen in een bos bij Axel (E.Taelman e.a.) en haalde zelfs de regionale dagbladen. Tenslotte vloog op 31-07 een mannetje Oranje Luzernevlinder in de Autrichepolder (M. Capello). Aanvullingen juli 2004: Een mooi groepje van zes Temmincks Strand- lopers bevond zich op 23-07 in het Sieper daschor (H. Castelijns). Op 25-07 werden in en/of nabij Saeftinghe en het Sieperdaschor waargeno men: 111 Kleine Zilverreigers, 208 Lepelaars, één Poelruiter (zie ook vorig verslag), één Sprinkhaanzanger en twee Snorren. Augustus 2004: Sinds begin deze maand hoorde F. Tombeur meerdere roepende Kwartels in de Canisvliet Binnenpolder en Anthonypolder, hij opperde dat er een kleine invasie zou plaatsvinden. Aange zien ik verder geen waarnemingen binnenkreeg, blijkbaar een zeer lokale invasie. De ringgroep van Saeftinghe trof op 02-08 o.a. één Waterriet- zanger, twee Snorren, één Sprinkhaanzanger en één Porseleinhoen in hun netten aan (A. Wieland, W. Lansheer). Op 03-08 zaten maar liefst 600 Grauwe Ganzen in de Autrichepolder (Luc+Dirk). In het Paulinaschor zaten op 04-08 vier zingende Graszangers (A. Ovaa). Diezelfde dag zongen zes Graszangers aan het Speel mansgat te Saeftinghe en zat een exotische "Down Under" Australische Bergeend in het Sieperdaschor (H. Castelijns en J. Maebe). Over vliegende Zwarte Ooievaars deden het goed op 05-08, getuige de waarnemingen van twee exem plaren over de H. Hedwigepolder (M. Jeurissen), één over Graauw (J. Neve) en zelfs vier over Spui (D. Stam). De Ringgroep van Saeftinghe ringden op 06-08 o.a. vijf Waterrietzangers en één Porseleinhoen (W. van Kerkhoven, W. Lansman en A. Wieland). Op 08-08 voegden zij daar nog eens vier Waterrietzangers aan toe (waarvan één adult: meestal zijn het eerstejaars vogels), nog een Porseleinhoen en twee ter plaatse. Op 07-08 zat een Ijsvogel te Lams- waarde (E. Renema en A. Wieland). Ook op 07- 08 zagen A. Kind en M. Capello één eerstejaars Waterrietzanger en één Snor in het Sieper daschor. Een bijzondere ervaring voor onderge tekende betrof een groep Gierzwaluwen die op 09-08 boven Philippine hing. Het begon met en kele 10-tallen vogels, maar binnen 30 minuten groeide deze groep uit tot zeker 800 vogels. Het moeten trekvogels geweest zijn die vanwege de 22

de Steltkluut | 2004 | | pagina 24