De tuinders hebben ook veel last van schade door allerlei weersomstandigheden. De laatste jaren is er in het Westland grote schade geweest door wateroverlast, hagel en de hoge grondwa terstand. Voor de tuinders moet er dus gezocht worden naar een duurzame oplossing binnen een zoveel mogelijk gesloten systeem. Werkwijze kassen Er is een aantal belangrijke aspecten, dat ver band heeft met het verbouwen van gewassen. Deze aspecten zijn licht, grond, bemesting, wa ter, biologische bestrijding en de wensen van de consument. Over al deze aspecten volgt nu een korte beschrijving. Licht Een procent lichtverlies kost globaal een procent productie, licht wordt daarom gezien als de es sentiële factor bij de verbouwing van gewassen. Daarom zitten er alleen dunne onderdelen in kas sen. Sommige gewassen worden 's avonds kunstmatig belicht om de planten optimaal te la ten groeien en de productie te vergroten (assimilatiebelichting). Juist deze maatregel ver oorzaakt lichtverontreiniging, waardoor telers worden gedwongen tot het aanbrengen van licht schermen. Grond Grond is een belangrijke productiefactor. Sommi ge telers kweken echter op een substraat(bv. Steenwol). Dit zijn vooral vruchtgroenten en som mige snijbloemen. Het enige wat toegevoegd wordt, zijn voedingsstoffen en water. De laatste jaren is de productie hierdoor sterk toegenomen. Mest Mest staat voor voedingsstoffen. Vaak wordt kunstmest gebruikt, die de grondstoffen bevat om planten te laten groeien. Bij planten die in de grond staan worden vaak ook natuurlijke mest stoffen gebruikt, omdat deze de structuur van de grond ook verbeteren, een voorwaarde voor een goede groei. Water Water is nodig voor de groei. Er worden hoge eisen aan gesteld bij de huidige, geavanceerde teeltechnieken, daarom wordt het water door een aantal telers gereinigd voor gebruik en worden extra groeistoffen toegevoegd. Regenwater vol doet meestal het best. Biologische bestrijding Op basis van natuurlijke vijanden worden andere organismen ingezet tegen schadelijke insecten. Dit geeft als voordelen dat er geen chemische stoffen in het milieu komen en dat er geen resis tent ongedierte wordt verkregen. Doch heeft deze methode als nadeel dat er niet een perfect ge schoonde groente verkregen kan worden. Wensen van de consument De consument vraagt steeds vaker naar milieu bewust geteelde producten. Nederlandse groen teveilingen spelen daar op in met het project 'Milieubewuste teelt'. Ook de bloemenveilingen zijn actief met het beproeven van mogelijkheden voor het indelen van tuinbouwbedrijven naar 'milieuvriendelijkheid'. Bij een geslaagde proef gaan milieuvriendelijke bedrijven lagere veiling- kosten betalen. Licht Verreweg het grootste deel van het uitgestoten licht, verlaat de kas via het dak. Van boven zijn de kassen dus goed zichtbaar als grote, lichtuit- stralende oppervlakten. Kassen onderscheiden zich daarmee op verschillende punten van ande re kunstmatige lichtbronnen. Het gaat om een laag geplaatste lichtbron, in tegenstelling tot bij voorbeeld vuurtorens en hoge kantoorgebouwen. De lichtintensiteit is relatief hoog in vergelijking met die van wegen. Ook gaat het bij kassen om zeer grote oppervlakten, in vergelijking met bij voorbeeld sportvelden en wegen. Aangezien kassen steeds meer worden verspreid over Nederland krijgen relatief donkere gebieden hier ook mee te maken. Dit levert veel klachten van omwonenden op. Sinds een aantal jaren ver plicht de overheid kaskwekers de zijkant van de kassen te voorzien van een afscherming. Men sen die direct naast een kas wonen kunnen nu dus weer gewoon slapen. Ook is er sinds begin 2002 geregeld dat de kasverlichting tussen 20.00 en 24.00 uur uit moet zijn. Voor de bovenkant van de kassen is echter niets geregeld. Niet alleen het aantal kassen dat door assimila tieverlichting wordt belicht, maar ook de verlich tingssterkte in de kas zelf neemt nog steeds toe. Dat betekent dat de hemel in Nederland in veel gebieden een rode gloed krijgt en schijnbaar in brand staat. Deze gloed is tot op een afstand van zo'n 20 kilometer waar te nemen. Een groot deell van Nederland wordt dus door een relatief klein aantal kassen verlicht. 7

de Steltkluut | 2004 | | pagina 9